Polak - protestant

o wspólnotach ewangelicznych i ewangelickich
Awatar użytkownika
daniet

Polak - protestant

Postautor: daniet » 15 lutego 2017, 23:12

Cześć.
Czy waszym zdaniem protestant, waszym zdaniem może w pełni czuć się Polakiem? Czy zdarzyło wam się by ktoś kwestionował waszą narodowość? Czy czujecie się Polakami w pełnym tego słowa znaczeniu?

Awatar użytkownika
ChangedMan

Re: Polak - protestant

Postautor: ChangedMan » 15 lutego 2017, 23:42

Nikt nie kwestionowal mojej narodowości i w pełni czuję się Polakiem. Ale za to odczułem "szepty za plecami " szczególnie w szkole gdzie mój synek jako jedyny w klasie nie chodzi na religię. Jego wychowawczyni była bardzo zdziwiona kiedy powiedziałem ze chodzi na szkolke niedzielną w naszej wspólnocie i że stamtąd będzie miał ocenę z religii :)

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 16 lutego 2017, 09:31

Wydaje mi się, że ludzie tego tak nie łączą, chociaż może... W końcu kult Maryi i Jana Pawła II w Polsce wydaje się być ogromny i to w sumie kształtuje w jakiś sposób naszą polskość jako naród.

W mojej sytuacji jak rodzice się dowiedzieli, że stałam się protestantką (choć dla mnie to tylko nazwa techniczna), to zażartowali, że ja zawsze jakaś taka niemiecka byłam (urodziłam się w Niemczech, a właściwie to w RFN ;) )

Dla mnie aż tak narodowość się nie liczy, nie mam też jakiegoś głębokiego poczucia przynależności do danego środowiska, w dzieciństwie często zmieniałam miejsce zamieszkania i środowisko i może to jest tego powodem. Z chęcią podróżowałabym po świecie zatrzymując się tu czy tam
ChangedMan pisze:
15 lutego 2017, 23:42
Ale za to odczułem "szepty za plecami " szczególnie w szkole gdzie mój synek jako jedyny w klasie nie chodzi na religię. Jego wychowawczyni była bardzo zdziwiona kiedy powiedziałem ze chodzi na szkolke niedzielną w naszej wspólnocie i że stamtąd będzie miał ocenę z religii :)
Możesz coś więcej napisać na ten temat? Twoja żona jest również wierząca? Były jakieś problemy związane z tym, żeby synek nie chodził na lekcje religii? Chodzi na etykę czy siedzi w świetlicy? A to można mieć ocenę z religii spoza szkoły, czy tylko tak odpowiedziałeś wychowawczyni? ;)
(Możesz odpisać na priv, jeśli nie chcesz tu publicznie się ujawniać :) )
Obrazek

Awatar użytkownika
ChangedMan

Postautor: ChangedMan » 16 lutego 2017, 11:35

Hej
Nie nie było żadnych problemów, podczas zajęć z religii siedzi na świetlicy a oczywiście spotykam się z niezrozumieniem ponieważ jest to klasa komunijna a mój synek jako jedyny nie idzie do komunii :) Tak ocena ze szkółki jest wpisywania do świadectwa jeśli kościół jest zarejestrowany.

Awatar użytkownika
Alex87
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Alex87 » 18 lutego 2017, 16:05

Spora część Polaków mieszkających za granicą jest protestanckiego wyznania.

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 19 lutego 2017, 23:51

Myślę, że na południu kraju, gdzie frekwencja na mszach jest 70% i gdzie mieszkam, sytuacja nie jest już tak kolorowa. Jakiś czas temu skontaktował się ze mną pewien 18-letni chłopak, żyjący z rodzicami w podmiejskiej wsi, ma na imię Mariusz. Jest osobą poszukującą Boga, rozmawialiśmy wiele o Bogu, protestantyzmie etc. Miał wybrać się ze mną na niedzielne nabożeństwo, jednakże wcześniej pochwalił się swoim rodzicom przemyśleniami i tym, że zaczął czytać Pismo Święte, rozpętał tym samym dosłownie wojnę. Nie do końca dawałem wiarę jego opowieścią nt. sytuacji rodzinnej, aż wybrałem się do jego miejscowości (2 km od miasta), porozmawiać z nim twarzą w twarz. Nasza rozmowa nie trwała zbyt długo, bo jego rodzina wróciła z kościoła (6 styczeń), nie miałem w planach rozmawiać z jego rodzicami, ledwo zdążyłem się przedstawić, a jego ojciec zaczął mnie wyzywać, zabronił mi kontaktować się z jego synem, życzył mi śmierci, groził pobiciem i tego typu rzeczy... A to wszystko pod płaszczykiem prawdziwej polskości i jedynej słusznej (w mniemaniu tych ludzi) wiary :/

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 20 lutego 2017, 01:44

A pytałeś już tego nowego kolegi o powody takiej reakcjii u Jego Ojca?

Czy ona wynikała z troski, zazdrości, władzy rodzicielskiej, strachu, uprzedzenia do Twej osoby?
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 20 lutego 2017, 07:57

Nie wynikała z tego bo facet mnie widzial pierwszy raz na oczy. Nigdy później nie gadałem z tym chłopakiem, posłuchał gróźb ojca i zerwał wszelki kobtakt. I ciężko czuć się Polakiem w miejscu gdy ktoś ci tą polskość kwestionuje, to wcale nie jest odosobniony przypadek :(

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 20 lutego 2017, 17:17

Uroki ewangelizacji =D ale w tym wypadku nadal nie znam motywów tej osoby, więc ciężko ocenić co się wydarzyło że tak zareagował.
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 20 lutego 2017, 20:29

Wiesz co się zdarzyło? Powiedziałem po prostu dzień dobry haha, ten chłopak wspomniał tylko, że ktoś taki istnieje jak ja, wcześniej.

Wróć do „Kościoły Protestanckie”