Polak - protestant

o wspólnotach ewangelicznych i ewangelickich
Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Re: Polak - protestant

Postautor: Samolub » 20 lutego 2017, 21:10

Przyznaj się... miałeś opaskę ze swastyką :)
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
Katol

Postautor: Katol » 26 lutego 2017, 21:56

A ja się zastanawiam, czy protestanci myślą po polsku. Bo zwykle każdy jest dobry z angielskiego i robi nawet kalki językowe z angielskiego. Należą do świata anglosaskiego.
Dziecko Maryi; Dwudziesty Piąty;

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 26 lutego 2017, 22:40

A Ty do łacińskiego? :)
To chyba nie jest słowiański język czy kultura?

My mieliśmy wczesniej Biblię po polsku niż Katolicy jeśli sięgniesz do źródeł. Na dodatek to protestanckie wydania polskie zachęciły Kościół Rzymsko-Katolicki do przekładu z łaciny na język polski.

Przed 1960 język polski na "mszach świętych" w Katolicyzmie był zakazany.

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 28 lutego 2017, 19:16

Katol pisze:
26 lutego 2017, 21:56
A ja się zastanawiam, czy protestanci myślą po polsku. Bo zwykle każdy jest dobry z angielskiego i robi nawet kalki językowe z angielskiego. Należą do świata anglosaskiego.
Zaskoczę cię, nie jestem dobry z angielskiego za bardzo, wolę niemiecki, a od dziecka byłem zainteresowany kulturą Skandynawii :D :D

Awatar użytkownika
daniet

Postautor: daniet » 05 marca 2017, 21:55

Nie oszukujmy się, w świadomości społecznej już pewnie na zawsze, polskość będzie związana ściśle z katolicyzmem.

Awatar użytkownika
Smerfetka

Postautor: Smerfetka » 06 marca 2017, 15:03

Polska jest jednym z tych krajów jak Francja czy Belgia, gdzie Protestantyzm mógł być głównym wyznaniem w państwie. A tak to poza okresem XVI wieku i początkiem XVII wkład w kulturę polską był spory w stosunku do liczebności, ale patrząc na liczebność to marginalny.

Więc czysto matematycznie patrząc- zajmujemy taką pozycję w kulturze polskiej jaka nam się należy.

Ja się nie utożsamiam szczególnie z Ewangelikami. Trzeba przyznać, że pewne narody jak Szwecja, Anglia, Holandia gdzie indywidualizm, dyscyplina, rywalizacja były podwalinami tworzenia narodów, u nich były czynnikami motywującymi do złożonych procesów.

Niektóre narody mogły pogrążyć w chaosie, bądź miały inne problemy, mentalność, strukturę. Polska była trochę wyspa Katolicyzmu w centralnej Europie podczas reformacji, polityka wschodnia, zagrożenie Tureckie dla... Austrii, ekonomiczne zagrożenie ze strony niemieckich państewek.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 06 marca 2017, 18:43

No cóż...

A więc będę musiał przygotować wykład o historii Polski, Austri, Węgier, Czech przewiną się też inne państwa jak Francja, Stany Zjednoczone, Wielką Brytania, Szwecja, Osomani, Kozacy, Chazarowie bedzie ciekawie.

Nie zabraknie Masonów.

Od czasów Jana Husa i sprowadzenia Krzyżaków po czasy obecne. Wreszcie ktoś musi wyłożyć wszystkie podskórne fakty, intrygi, gry interesów =D

Analiza jest w 100% trafna, każdy puzel pasuje do układanki. To niezbędne kompedium wiedzy niesie tak wiele informacji o tym co dzieje się dziś, że nie jedna organizacja przeszłaby trzęsienie ziemi gdy dowie się o tym przeciętny Kowalski, Higgings, Miller, Abdullah. Na każdego mam haka =P

Traktujcie Mnie jako świadka koronnego =D będzie ostro, nie biorę w łape za pomijanie, bo nie podlegam wpływom, mam nadzieję że wykład pojawi się w Ameryce, Polsce, Rosji, UK, Francji w odbiorze publicznym. Strzeżcie się heh

Asta la vista ciau ciau : D
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 06 marca 2017, 18:51

W sumie doszłem do tego, że muszę zacząć pisać książkę =D

Nie no to to bedzie światowy bestseller =P

Taka informacja do sponsorów i zainteresowanych, że to nie byle jaka książka by była. Tosz to w kręgach zainteresowań wywiadów pierwsza pozycja bedzie haha.

Może pierwszy egzemplarz pilotarzowy dam Trumpkowi jak wyląduje na Okęciu. To jest dla wymagających czytelników pozycja.

Awatar użytkownika
Alex87

Postautor: Alex87 » 07 marca 2017, 16:41

Ja też zamawiam wydanie pilotarzowe, lubię wymagające pozycje.

Awatar użytkownika
Riddick

Postautor: Riddick » 11 marca 2017, 15:15

Też chętnie przeczytałbym wydanie pilotażowe, ale na poważnie, ciekawiłaby mnie taka wizja historyi

Wróć do „Kościoły Protestanckie”