Komunia pod dwiema postaciami

Najważniejsza księga Chrześcijan
Awatar użytkownika
Loreena

Komunia pod dwiema postaciami

Postautor: Loreena » 17 marca 2017, 23:48

Dlaczego w kościołach rzymskokatolickich wierni dzielą się tylko "ciałem", ale nie mają udziału w krwi i tylko kapłan pije krew?
Mam pytanie do Katola. Czy jesteś świeckim "katolem" czy duchownym? Bo patrząc na Twoje otrzaskanie z katechizmem wydaje się jakbyś zaliczał się do tzw. kleru. Zwracam honor jeśli się mylę.
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto wasz dom zostanie wam pusty.

Awatar użytkownika
Jaśmina

Re: Władza w Kościele

Postautor: Jaśmina » 18 marca 2017, 14:10

Ja też piłam krew :)

Awatar użytkownika
Loreena

Re: Komunia pod dwiema postaciami

Postautor: Loreena » 18 marca 2017, 18:00

Co masz na myśli Jaśmina?
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto wasz dom zostanie wam pusty.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 18 marca 2017, 19:59

Lorenka, jak do Nas trafiłaś? :D
Loreena pisze:
17 marca 2017, 23:48
Dlaczego w kościołach rzymskokatolickich wierni dzielą się tylko "ciałem", ale nie mają udziału w krwi i tylko kapłan pije krew?
Podobno czasami też pozwalają wtajemniczonym przechylić kielich, ale fraza "jezdzcie i pijcie z tego wszyscy" to czysta teoria :rozbawiony:
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
Simon

Postautor: Simon » 18 marca 2017, 22:39

W Kościele, w wielu przypadkach udziela się Komunii pod obiema postaciami, np.msze święte uroczyste, wspólnotowe, odprawiane w domu chorego, jubileusze małżeńskie, msza prymicyjna itp. Sprawa ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Zresztą z biblijnego punktu widzenia , nie ma to zbyt wielkiego znaczenia "Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej" (1 Kor 11,27) Jak widzisz spożycie chleba lub wina pociąga odpowiedzialność za Ciało i Krew.Jezus nie nakazał nam
spożywania "osobno" swojego Ciała i Krwi. Ciało i Krew (z greckiego "sarks kai haima") oznacza całego człowieka.Dlatego spożywając Ciało Pańskie spożywamy CAŁEGO Chrystusa.

Awatar użytkownika
Rembov

Postautor: Rembov » 18 marca 2017, 22:42

Co ciekawe, Komunia Święta pod postacią chleba to nie jest pomysł z połowy średniowiecza, tylko jeszcze starożytny.

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 18 marca 2017, 22:58

Co ciekawe, mam tutaj coś dla Simona, który bardzo lubuję się w naukach soborów i KKK.
Sobór Trydencki o Komunii pod dwiema postaciami:

Jeśli ktoś twierdzi, że wszyscy i poszczególni wierni Chrystusa są obowiązani przykazaniem Bożym lub koniecznością [osiągnięcia] zbawienia do przyjmowania Najświętszego Sakramentu Eucharystii pod dwiema postaciami – niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.
Jeśli ktoś twierdzi, że święty Kościół katolicki bez słusznych przyczyn i racji postanowił, żeby i świeccy, i duchowni, którzy nie celebrują, pod jedną tylko postacią przyjmowali Komunię św., albo że pobłądził wydają taki przepis – niech będzie wyklęty.

Awatar użytkownika
Simon

Postautor: Simon » 18 marca 2017, 23:08

Dobrze znam te orzeczenia i całkowicie się z tym zgadzam. Jezus mówi , że "kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki" (J 6:58) przez spożywanie samego Ciała Chrystusa mamy pełny udział w Ciele i Krwi. I zgadzam się tutaj z Katolem , Eucharystię pod jedną postacią przyjmowano już w pierwszych wiekach potwierdza Tertulian w swoich działach "O modlitwie" i "Do żony"

Awatar użytkownika
Loreena

Postautor: Loreena » 18 marca 2017, 23:49

A więc Rembov to Katol? Podwójne konto? Mam uczucie jakbym was skądś znała, pewnie z protestanci.info? Jesteście kontrreformacją naszych czasów, co? :) Jezuici czy jaki zakon? Pan Jezus powiedział, że "53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. " Więc moi drodzy, nie jest to prawda, że ciało wystarczy wedle literalnego rozumienia tego wersu. No chyba, że Pan Jezus nie nakazał jeść ciała i pić krwi tylko co innego miał na myśli.

Samolubie, pamiętam Cię z forum protestanci.info. A tutaj ktoś mnie zaprosił, ale nie przypomnę sobie nicka.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2017, 23:54 przez Loreena, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 19 marca 2017, 19:51

Simon pisze:
18 marca 2017, 22:39
W Kościele, w wielu przypadkach udziela się Komunii pod obiema postaciami, np.msze święte uroczyste, wspólnotowe, odprawiane w domu chorego, jubileusze małżeńskie, msza prymicyjna itp.
Znowu specjalnie wprowadzasz ludzi w błąd łamiąc kilkukrotnie §20 od ostatniego ostrzeżenia. Zamiast wskazywać konkretnie Kościół Katolicki stosujesz zastepczo określenie "Kościół" i robisz to celowo by wykluczać innych ludzi oraz wspólnoty. Wiesz, że Ewangeliczni oraz Ewangelicy mają odmienne stanowisko w tej sprawie i mieszając pojęcia poslugujesz się manipulacją.
Loreena pisze:
18 marca 2017, 23:49
Podwójne konto? Mam uczucie jakbym was skądś znała, pewnie z protestanci.info?
Rembov jest znany na wielu forach :P Simon to Florian z .info, a Katol to być może Artur, więc to trzy różne osoby prawdopodobnie. Szkoda że nigdy się nie przedstawiają, wchodzą i zaczynają od narzucania katechizmów, polemik i dążą do kłótni. Niestety wystawiają innym Katolikom ktorzy są trochę inni złe swiadectwo. W przypadku Katola nie jest jeszcze źle bo potrafi on dyskutować normalnie, ale łatwo popada w złe wpływy. Proszę mi wybaczyć tak szeroką psychoanalize ^^'
Loreena pisze:
Jesteście kontrreformacją naszych czasów, co?
Być może któryś z nich jest "urzedowym kapłanem" w KRK, ale wątpię by się przyznał. Mogę tylko przypuszczać, że jest nim Siomon :P
Loreena pisze:
Samolubie, pamiętam Cię z forum protestanci.info. A tutaj ktoś mnie zaprosił, ale nie przypomnę sobie nicka.
Tak tak byłem tam :D czyli jestem trochę znany, używam tego samego nick'a a nawet posiadam zdjęcie własne 🐱 a Ty pod jakim nickiem tam bywasz?
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Wróć do „Biblia”