Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona 1 z 1

Południowi Baptyści

: 31 lipca 2017, 16:28
autor: Ktoś
Co sądzicie o tej największej na świecie wspólnocie baptystycznej? Największa wspólnota baptystów na swiecie i zarazem najwieksza denominacj protestancka w USA oraz druga najwieksza po KRK. Nie należy ona do Światowego Związku Baptystów. W szczytowym okresie miała ok. 16,6 mln ludzi, obecnie po trwajacym kilkanascie lat kryzysie skurczyla sie do 15 milionow ale wydaje sie wychodzic na prosta i wciaz wiedzie prym wsrod baptystow w USA, w wielu stanach jest to dominujacy zwiazk wyznaniowy.

Wspolnota konserwatywna (ale nie fundamentalistyczna) odcinajaca sie od ekumenii z Kosciolem katolickim i kosciolami liberalnymi. Z mniejszą ale także z pewną rezerwa podchodiz do srodowisk charyzmatycznych, dopiero niedawno zliberalizowala swoje podejscie pozwalajac charyzmatycznym wiernym na wyjazdy misyjne itp.

Z drugiej strony powstała w wyniku rozlamu wsrod amerykanskich baptystow, utworzyly ja zbory ktore popieraly zachowanie niewolnictwa i segregacje rasowa, do dzis niewielu w niej czarnoskorych.

Jak oceniacie te wspolnote?

Re: Południowi Baptyści

: 31 lipca 2017, 23:44
autor: Samolub
W baptyźmie są wspólnoty w większości białe, czarne, ale również mieszane.

Oczywiście nie podoba mi się odseparowanie rasowe niektórych wspólnot, ale ono wynika z tradycji i więzi które są mocniejsze wewnątrz danej rasy o ile nie ma wspólnego kontekstu kulturowego.

Co do rasizmu na południu USA to jest to wymysł północno-wschodniego wybrzeża i Californi gdzie konflikty, dzielnice nędzy i wykorzystywanie białych przez białe elity i czarnych przez czarne elity jest pewnego rodzaju sojuszem tych "elit" by oszukiwać "plebs" stąd mit dzikiego, niebezpiecznego południa które trzeba rozbić ^^'

Na "południu" przypadki rasizmu ze strony białych czy czarnych wogóle nie występują w odróżnieniu do NY czy LA, a obie społeczności żyją w harmoni.

Re: Południowi Baptyści

: 01 sierpnia 2017, 08:20
autor: Ktoś
Dzis może nie występuje ale swego czasu niestety występował.
Segregacja rasowa była faktem, tak samo Wojna Secesyjna ktorej podstawa byla chec utrzymania niewolnictwa w krajach tzw. Konfederacji no i niestety poludniowi baptysci tez zaistnieli w podobny sposob. Dzis te czasy minely ale nie mozna wymazac ich z historii i powiedziec ze ich nie bylo. To tak samo jak wymazac Holocaust.

Re: Południowi Baptyści

: 13 listopada 2017, 20:13
autor: Małpka

Re: Południowi Baptyści

: 15 listopada 2017, 21:12
autor: Smerfetka
Trudno pominąć fakt, że biali Pastorzy od XVII wieku działali na rzecz równouprawnienia białych, czarnych i indian w USA.

Re: Południowi Baptyści

: 15 listopada 2017, 21:49
autor: Samolub
Wystarczy zobaczyć w co wierzyli i co robili Reformowani 100, 300, 500 lat temu by wiedzieć czemu dziś kreują odchyłke w inną strone.

Re: Południowi Baptyści

: 19 listopada 2017, 23:47
autor: Małpka
June 14, 2017 Southern Baptists To Abandon True Bible
https://www.youtube.com/watch?v=-wSrA3lFFfw