Baptyści w Skandynawii

Baptyści, Mennonici, Amisze etc.
Ktoś
Nowonarodzony/a: Tak

Baptyści w Skandynawii

Postautor: Ktoś » 18 listopada 2017, 13:01

będąc latem w Danii i południowej Szwecji miałem przyjemność być w tamtejszych zborach baptystów (duńskie baptist kirken oraz szwedzkie evangeliska frikyrkan).
Co moge powiedzieć? Napewo różnią się od szwedzkich luteran gdzie parafie swieca pustkami a proboszczem jest lesbijka ktorej zona jest katechetka ;)
Natomiast nie są tam zadnym szokiem kobiety bedace pastorami. To jest cos normalnego w Skandynawii rowniez u baptystow. Jednakze na nabozestwach frekwencja jest calkiem dobra i spotkac mozna ludzi w roznym wieku i nawet kazdego roku odnotowuja konwersje do kosciola wiec nie jest prawda ze koscioly w skandynawii ledwo zipią. Dotyczy to chyba tylko panstwowego luteranizmu.
Co ciekawe nie wiem jak w Danii ale w Szwecji mozna zostac czlonkiem kosciola majac za soba chrzest w dziecinstwie - TO znacyz oczywiscie sami baptysci NIE zezwalaja na chrzest dzieci u siebie w kosciele i nie ma mozliwosci by ochrzcili dziecko ale jesli ktos byl wczesniej ochrzczony jako dziecko w kosciele luteranskim to moze konwertowac do baptystow bez przyjmowaia chrztu w doroslosci. Zacheca sie aby jednak go przyzjac ale jesli jedak ktos czuje ze nie chce tego robic bo uwaza swoj chrzest za wazny to nie musi tego robic. Wystarczy przejsc przygotowanie i zlozyc publicze wyznanie wiary.

Mial ktos takze stycznosc ze skandynawskimi baptystami? co o tym sadzicie?

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Re: Baptyści w Skandynawii

Postautor: Samolub » 18 listopada 2017, 19:28

Ktoś pisze:
18 listopada 2017, 13:01
będąc latem w Danii i południowej Szwecji miałem przyjemność być w tamtejszych zborach baptystów (duńskie baptist kirken oraz szwedzkie evangeliska frikyrkan).
Co moge powiedzieć? Napewo różnią się od szwedzkich luteran gdzie parafie swieca pustkami a proboszczem jest lesbijka ktorej zona jest katechetka
To jest łacińska lub polska propaganda o tym że zachód rzekomo jest zepsuty, pokazuje się jakieś jednostkowe przypadki wyciągnięte z kontekstu i jeszcze dorabia na wewnętrzne potrzeby.
Ktoś pisze:
Natomiast nie są tam zadnym szokiem kobiety bedace pastorami.
Pasterkami czy Diakonisami ? :P
Ktoś pisze:
Jednakze na nabozestwach frekwencja jest calkiem dobra i spotkac mozna ludzi w roznym wieku i nawet kazdego roku odnotowuja konwersje do kosciola wiec nie jest prawda ze koscioly w skandynawii ledwo zipią.
Akurat Zielonoświątkowcy i Baptyści w krajach zachodnich odnotowują cały czas wysoki przyrost, więc mnie wcale to co mówisz nie dziwi.
Jednak mówienie, że Luteranie w Dani czy Finlandii ledwo zipią jest nadużyciem. Całkiem dobrze wygląda to też w Niemczech. We Szwecji czy Norwegi jest trochę gorzej, ale nie można mówić że do kościoła chodzą tylko staruszki i dziadki xX mówię o Luteranach oczywiście.
Ktoś pisze:
Co ciekawe nie wiem jak w Danii ale w Szwecji mozna zostac czlonkiem kosciola majac za soba chrzest w dziecinstwie - TO znacyz oczywiscie sami baptysci NIE zezwalaja na chrzest dzieci u siebie w kosciele i nie ma mozliwosci by ochrzcili dziecko ale jesli ktos byl wczesniej ochrzczony jako dziecko w kosciele luteranskim to moze konwertowac do baptystow bez przyjmowaia chrztu w doroslosci.
Pomyśl... co ma chrzest do członkostwa :?:
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Ktoś

Postautor: Ktoś » 18 listopada 2017, 20:31

Samolub pisze:
18 listopada 2017, 19:28
Pastorkami. Często głoszą kazania itp.
Dla baptystów - bardzo dużo.
Na przykład w Polsce żeby zostać formalnie członkiem zboru baptystów trzeba być wcześniej ochrzczonym świadomie. Tam nie trzeba. (i to akurat mi sie podoba, uwazam ze nie powinie byc to wymog o ile ktos byl ochrzczony jako niemowle to powinien sam podjac decyzje, co inengo jesli w ogole nie byl)

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 18 listopada 2017, 22:40

Ktoś pisze:
18 listopada 2017, 20:31
W Radomiu i Kielcach Luteranie mają Pastora, którego żona jest Diakonisą i też naucza.
Pastor to odpowiednik biblijny starszego który jest opiekunem Zboru, Diakonisa pomaga w ewangelizacji lub biskupowi, tak wygląda to ze strony biblijnej. Zaś w Kościele Anglikańskim czy Luterańskim powszechne kapłaństwo jest tylko w dokumentach, zaś ludzie częściowo żyją jeszcze w mentalności katolickiej z podziałem na kler i laikat. W reszcie denominacji świadomi protestanci stosują powszechne kapłaństwo na serio, zaś funkcja, służba w Zborze to może być nawet roznoszenie śpiewników przez dziecko czy sprzątanie i te posługi się niczym nie różnią od Pastora, Diakona, Diakonisy, Biskupa... co do tych drugich akurat wiele jest wytycznych zawartych w Piśmie Świętym, skoro Pastor jest odpowiednikiem Starszego zajmującego się Zborem i kaznodzieją to nie może być to kobieta, zresztą w Biblii posługa Starszego i Biskupa jest dla wierzących mężczyzn, którzy są żonaci, mają dzieci i nie są świeżo nawróceni.

Wszystko jest bardzo proste, niestety część Protestantów kalkuje jeszcze mentalność katolicką która się przez 1.5 tys lat rozwinęła i przeniknęła, gdzieniegdzie reforma utknęła i mentalnie pewne wspólnoty nie wyrosły z średniowiecznych kalek. Ale się to zmienia, dzięki właśnie chociażby takim rozmowom.
Ktoś pisze:
Na przykład w Polsce żeby zostać formalnie członkiem zboru baptystów trzeba być wcześniej ochrzczonym świadomie. Tam nie trzeba. (i to akurat mi sie podoba, uwazam ze nie powinie byc to wymog o ile ktos byl ochrzczony jako niemowle to powinien sam podjac decyzje, co inengo jesli w ogole nie byl)
Nikt racjonalnie podchodzący do wiary nie traktuje formalnego członkostwa jako priorytet, a raczej jak ketchup do frytków.
Chrzest też nie jest wymagany do zbawienia, ale powinien być udzielany w wieku świadomym z wiary w Jezusa Chrystusa, nie udzielenie chrztu z jakiegoś innego powodu np. brak formalnego członkostwa, niska frekwencja, brak zaangażowania we wspólnocie czy nie porzucenie grzechów jest ciężkim odstępstwem od wiary i Pisma. Chrztu można udzielić każdemu kto deklaruje swoją wiare, członkowstwo w danej wspólnocie nie ma wiele wspólnego z chrztem. No chyba, że takie paradygmaty ktoś sobie wymyślił.

W Skandynawi jak chyba w Holandi i Wielkiej Brytani, Baptyści uznają chrzty innych wspólnot protestanckich w wieku nieświadomym np Metodystów, Luteran, Reformowanych, Prezbiterian, a przynajmniej nie będą robiły żadnych problemów z członkostwem czy naciskały na kwestie chrztu. Ale chyba jasnym jest, że Baptyści jako Ewangelikalni Protestanci będą do chrztu świadomego zachęcali i głosili o Nowym Narodzeniu. Żeby było zabawniej polski KZ formalnie uznaje że chrzest jest końcowym stadium NN, co dla każdego Nowo Narodzonego jest jednoznacznym, otwartym przyznaniem się, że osoby piszące tego typu rzeczy nie są osobami odrodzonymi.

Poziom polskiego protestantyzmu jak widzimy jest bardzo kiepski, niestety ludzie słuchają ciemnych pasterzy i mówców, a lokalni Protestanci uważają się za śmietanke światową... co jest kompletną bzdurą bo wypaczeń nie brakuje, już nie wspomnę o tragicznym poziomie organizacji ^^'
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Małpka

Postautor: Małpka » 19 listopada 2017, 03:17

Ktoś pisze:
Samolub pisze:
18 listopada 2017, 19:28
Niemowlę nie może być ochrzczone.
Niemowlę może być pokropione.
Tak więc..

Kobieta nie może pełnić takiej funkcji i wykładać doktryn w zborze.
Niektórzy odstępcy często cytują werset Pawłowy nima greka,baby..
ale to dotyczy tylko kwestii zbawienia i było tak zawsze.
Nawet w rodzinnie/w domu facet powinien rządzić
tzn być głową.

Ktoś

Postautor: Ktoś » 19 listopada 2017, 15:21

Małpka pisze:
19 listopada 2017, 03:17
Kobieta nie może pełnić takiej funkcji i wykładać doktryn w zborze.
Niektórzy odstępcy często cytują werset Pawłowy nima greka,baby..
ale to dotyczy tylko kwestii zbawienia i było tak zawsze.
W Biblii napisane jest ze kobiety maja nakrywac glowy. Czy dzis nakrywaja? w 90% Nie.
Czy to zle? Nie sadze. Wtedy kobieta ktora nie nakrywala kojarzyla sie z ladacznica stad bylo to takie wazne. Dzsi nie ma takich skojarzen.

W Biblii napisane jest ze kobieta ma milczec na nabozenstwie. Czy dzisiaj milcza? Nie. Modla sie na glos, prowadza chor/zespol, czytaja ogloszenia zborowe, sa misjonarkami...

Kobieta nie powinna przewodzic zborowi. A w Biiblii napisane o diakonisie Febie ktora byla "opiekunka" kosciola.

Czy uwazam ze kobiety powinny byc pastorami? Nie wiem. Moze spotkam sie z glosami krytyki, ale jakos to przezyje ;) Nie mam co do tego takich rygorystycznego zdania jak niektorzy maja

Małpka

Postautor: Małpka » 19 listopada 2017, 15:31

W Biblii napisane jest ze kobiety maja nakrywac glowy. Czy dzis nakrywaja? w 90% Nie.
To źle,tak samo jak facet nosi długie włosy itd.
Czy to zle? Nie sadze
Twoje sądzenie jest sprzeczne z treścią Pisma
a sam nakaz jest podany na podstawie
reszty Pism i jest to Prawo.
Nie ma tam nic o czym
piszesz to fantazja.
W Biblii napisane jest ze kobieta a milczec na nabozenstwie. Czy dzisiaj milcza?
Nie masz pojęcia o czym piszesz i widać
że przesiąkłeś liberalną teologią
czyli bredniami antyBożymi.

W tym samym liście jest mowa o prorokowaniu,modleniu się kobiet w "kościele".
Nie mogą po prostu przemawiać do ludzi ze zboru jako autorytet/nauczyciel
co jest zgodną z kontekstem i resztą Pism.
Kobieta nie powinna przewodzic zborowi. A w Biiblii napisane o diakonisie Febie ktora byla "opiekunka" kosciola.
Ale fantazujesz.
Opiekować się:gotować,sprzątać,podawać
a nie wykładać doktryny,przewodzić zborowi.

Ktoś

Postautor: Ktoś » 19 listopada 2017, 15:34

Małpka pisze:
19 listopada 2017, 15:31
Ale fantazujesz.
Opiekować się:gotować,sprzątać,podawać
a nie wykładać doktryny,przewodzić zborowi.
A to juz twoja wlasna teoria :) Skoro wedlug ciebie byla specjalnie dla tego diakonisa zeby gotowac i sprzatac :D A inne kobiety tylko lezaly i pachnialy?

Małpka

Postautor: Małpka » 19 listopada 2017, 15:47

Nie moja teoria tylko nauka Pisma.
Kobiety które szły za Jezusem i z Apostołami
nie były od nauczania/wykładania Pism tylko usługiwały im.
Dalej fantazjujesz i wykręcasz mój przykład w żałosny sposób.
Do tych idotyzmów co wypociłeś,to wiedz,że jedna kobieta na wielki zbór nie starczy.
Widzę,że Pismo znasz tylko ze "słyszenia" i to słyszałeś od tej liberalnej strony-radzę zacząć studia.

manana
Nowonarodzony/a: Nie

Postautor: manana » 19 listopada 2017, 17:27

Małpka pisze:
19 listopada 2017, 15:47
Nie moja teoria tylko nauka Pisma.
Ja bym tak spokojniej podeszła do tematu. Przypominam, że w Piśmie (przepisywanym and kopiowanym and tłumaczonym and niestety czasem "dostosowywanym") np. okresowo Maria Magdalena została nierządnicą xD, a Mojżeszowi przyprawiono rogi xD xD
Poza tym gdzieś tu na forum już czytałam, że Ewa powstała z Adama, żeby mu służyła (coś w tym guście). To mi jednak zapala czerwoną lampkę w głowie, że jednak nie wystarczy przeczytać literek, żeby zrozumieć o co chodzi.

Wróć do „Baptyści, Anabaptyści”