Prawdziwi i fałszywi Izraelici w czasach obecnych

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Re: Prawdziwi i fałszywi Izraelici w czasach obecnych

Postautor: kierunkowskaz » 09 maja 2017, 14:20

Czytałem kiedyś, że Żydzi w Izraelu zaczęli zbierać potomków Aarona i Lewiego, aby odtworzyć kastę kapłańską i lewitów. Ciekawe jak oni ich szukają :O

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 09 maja 2017, 14:32

Po grubości portfela ^^'
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Eliahu K.

Postautor: Eliahu K. » 27 maja 2017, 23:10

Hej wszystkim!

Mam takie hobby, że chodzę sobie po internecie i szukam treści związanych z tematyką żydowską, judaizmem itp.
Jestem Żydem, polskim bo urodzonym w Polsce choć nie mieszkam w Polsce od dawna, religijnym. Będę szczery - staram się zwalczać rozmaite bzdury które się o nas powtarza w internecie, a że znam język Polski to skupiam się na polskim internecie. I tak właśnie trafiłem tutaj - wyszukując strony WWW dotyczące tych tematów.

Przejdę od razu do rzeczy. Użytkownik 'Samolub' w pierwszym poście wyraził kilka stwierdzeń i zanim podejmę polemikę, chciałem kilka spraw doprecyzować. A mianowicie:

Samolub pisze:
Większość Żydów to Chrześcijanie obecnie lub Muzłumanie.
Pytanie: co rozumiesz przez "Żydzi"?
To państwo Izrael w 95% składa się z konwertytów na judaizm. Np "polscy żydzi" chazarowie to lud który żył na południu Ukrainy i tysiąc lat później przyjął politycznie judaizm
Pytanie: skąd te dane?
Żydzi są tam obywatelami trzeciej kategori po Arabach, a wręcz polityka historyczna i propaganda zmusza do eliminowania lub uciszanie prawdziwych Żydów.
Pytanie: kim są "prawdziwi Żydzi"?

Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź.

Aha, mam literówkę w nicku, Jest ELiahu a miało być Eliahu. Jak to zmienić???

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 28 maja 2017, 01:29

Witam Eliahu :!:

Zależy jakie kryteria przyjmiemy w określeniu osób pochodzenia żydowskiego...

Mozemy założyć, że etniczny Żyd to osoba narodzona z matki Żydówki. Możemy również założyć, że wystarczy aby jeden z rodziców był etnicznym Żydem.

Pytanie brzmi czy polscy Żydzi pochodzą z Palestyny czy są innym ludem który się konwertował na Judaizm.

Możemy założyć, że w państwie Chazarów żyła niewielka diaspora żydowska.

Pytanie- czy Żydzi polscy wywodzą się z konwertytów na Judaizm (Chazarów) czy z diaspory żydowskiej która do Polski przywędrowała.

Gdyby jednak większość Izraela stanowili konwertyci na Judaizm nie mający wiele wspólnego z biblijnymi Izraelitami to wcale nie oznacza przecież, że Izrael nie może być ich domem, powinien być domem dla Izraelitów bez względu na ich wyznanie, oraz dla wyznawców Judaizmu oraz Chrześcijaństwa.

Co do reszty to już w kompetencji Izraela leży.

Co do zmiany nicku- priv :D
Samolub
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Eliahu K.

Postautor: Eliahu K. » 28 maja 2017, 01:58

Zależy jakie kryteria przyjmiemy w określeniu osób pochodzenia żydowskiego...
No właśnie dlatego pytam, aby się dowiedzieć jakie ty przyjąłeś kryteria, że wyszło ci 95% albo jeśli to nie ty to na jakie kryteria powoływało się źródło za którym powtarzasz tą informację.
Jeśli uznamy, że to kto jest Żydem podlega dowolnej interpretacji to ciężko o jakąkolwiek rozmowę o Żydach.

A tak w ogóle to w Israelu nie ma nawet 95% Żydów a co dopiero konwertytów. Wszystkich Żydów jest w Israelu 80% obywateli i z pośród nich 60% stanowią Żydzi nie-Aszkenazyjscy których nikt nawet nie podejrzewa o bycie Chazarami.
Terminy takie jak "Polscy Żydzi" też każdy rozumie różnie - w nomenklaturze żydowskiej 'polski żyd' to Żyd pochodzący z tzw. Korony Królestwa Polskiego albo z późniejszego zaboru Austriackiego a już np. Żyd z Białegostoku to 'Litwak'. Mimo to o mnie Polacy "mówią polski Żyd" bo mówię po polsku. Dlatego chciałem na początek ustalić pojęcia.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 28 maja 2017, 02:20

Hehe

Późniejszy zabór austryjacki do Galicja :P masz rację, trzeci zabór austryjacki i pruski przeszedł potem pod Rosję (Królestwo Polskie)

Widzę sporą wiedzę historyczno-geograficzną posiadasz :)

Wiesz ja w medialne przekazy nie wierzę, miałem okazję w swoim życiu rozmawiać z ludźmi z wielu stron świata, również z Żydami polskiego pochodzenia, a wiedzę jakąś tam ogólną też posiadam.

Oczywiście ja nie twierdzę że 95% Izraela stanowią Chazarowie. Ja twierdzę że ponad 90% Judaistów stanowią konwertyci nie mający etnicznych korzeni z Izraelitami.

Być może jest to liczba zawyżona lub też źle oszacowana.

Ale ku jakiej teori się skłaniasz? Litwacy, polscy żydzi etc. pochodzą:

A) z Chazari (głównie konwertyci)
B) diaspora z Europy Zachodniej która przywędrowała do Polski uciekając przed tzw czarną dżumą
Samolub

Obrazek Obrazek

Eliahu K.

Postautor: Eliahu K. » 28 maja 2017, 02:49

Oczywiście ja nie twierdzę że 95% Izraela stanowią Chazarowie. Ja twierdzę że ponad 90% Judaistów stanowią konwertyci nie mający etnicznych korzeni z Izraelitami.
Ale jednak twierdziłeś, że 95% Israela to konwertyci. :)

Chętnie napiszę jakie jest moje zdanie na ten temat, ale zastanawiam się czy mogę powtórzyć moje pytanie?
Na jakiej podstawie taka teoria o konwertytach???

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 28 maja 2017, 03:06

Na podstawie chociażby Chazarów którzy przeszli na Judaizm.

Za czasów Jezusa było sporo Judaistów pochodzenia nie Izraelskiego wśród Greków, Samarytan, Rzymian, Fenicjan, Persów, Egipcjan czy Arabów. Oprócz tego liczna diaspora poza Palestyną.

A to że na Żydów z Białegostoku mówią Litwiacy jest dosyć normalne gdyż Białystok leżał już w Litewskiej Pogoni, a w Królestwie Polskim też nie leżał poza epizodem Księstwa Warszawskiego i tuż po jego likwidacji.

Żydzi polscy to chyba nie tylko się tyczy Galicji, ale również Królestwa Polskiego, Księstwa Poznańskiego, Pomorza Gdańskiego i biskupstwa Warmińskiego.

Czekam też na odpowiedź Twoją odnośnie tego skąd Żydzi polscy się wzięli :P
Samolub

Obrazek Obrazek

Eliahu K.

Postautor: Eliahu K. » 28 maja 2017, 03:09

A skąd czerpiesz wiedzę o Chazarach którzy przeszli na judaizm?

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 28 maja 2017, 03:42

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Chazarowie

okey, wiem że wikipedie tworzą ludzie, tak jak książki, filmy, teorie naukowe, jednak to że państwo Chazarów przyjęło Judaizm jest dowiedzione.

Na Rusi, czy w Chanacie "Żydzi" byli mniej mile widziani, stąd tak chętnie przybywali do pobliskiej Korony, Litwy czy Mołdawi.

Wiadomo, że Twoi przodkowie chcieli wykazać się jako najprawdziwsi i najczyściejszy etnicznie Żydzi, więc uskuteczniali inne teorie np o przybyciu z Europy Zachodniej podczas dżumy, a że na Krymie dżuma wpierw się pojawiła to teoryja była genialna.

Każde państwo, każdy naród opiera się na jakimś kłamstwie tylko ludziom się wydaje, że takie rzeczy tylko w Korei Północnej i wlasnie o to chodzi :P
Samolub

Obrazek Obrazek

Wróć do „Socjologia, filozofia”