Jak wychowywać dziecko w rodzinie chrześcijańskiej/ewangelicznej?

Awatar użytkownika
Smerfetka

Jak wychowywać dziecko w rodzinie chrześcijańskiej/ewangelicznej?

Postautor: Smerfetka » 16 lutego 2017, 15:02

Cześć, nie posiadam ani dziecka, ani partnera.

Interesuje mnie bardzo jak wychowywać dziecko w Polsce w duchu ewangelicznym/chrześcijańskim.

Czy są tu jakieś Protestantki, które przecierają te szlaki i radzą sobie z rolą chrześcijańskiej matki, żony w rodzinie?

Awatar użytkownika
n.ellie

Re: Jak wychowywać dziecko w rodzinie chrześcijańskiej/ewangelicznej?

Postautor: n.ellie » 16 lutego 2017, 19:19

Przede wszystkim rozmawiać o Bogu i o tym, że dziecko też potrzebuje Jezusa. Przykład idzie z góry, więc teoria musi być poparta praktyką - codziennym życiem z chrześcijańskimi wartościami i z relacją z Bogiem.
Ostatnio pisałam o tym na swoim blogu http://kobietazbiblia.blogspot.com/2017 ... swoim.html, choć poruszam temat troszkę z innej strony. Mam w planach pisać o tym więcej, bo sama jestem mamą i takie tematy mnie dotyczą.
Przyznam, że u mnie to trochę kuleje, bo nawróciłam się, jak już miałam synka, teraz ciężej mi jest pewnych rzeczy siebie i dziecko odzwyczaić, ale nie jest to niemożliwe. :) Dziecko nie chodzi ze mną na nabożeństwa, gdyż mąż mi na to nie pozwala. Dla mnie to dość duża strata. Na codzień staram się sama rozmawiać z synkiem o Bogu, że stworzył świat, czytamy Biblię dla dzieci, mam w telefonie wgrane aplikacje. Dziecko jest w wieku przedszkolnym, więc mało rozumie, ale zawsze coś w tej małej główce zostaje.
Jeśli masz ochotę poczytać, to z literatury polecam Ci książkę Johna MacArthura pt. "Udane biblijne rodzicielstwo". Naprawdę kawał dobrej lektury, bez zbędnych porad rodem z czasopism dla pań. Wiele z niej wyciągnęłam, sporo mi uświadomiło albo potwierdziło moje przemyślenia.
Obrazek

berecik

Postautor: berecik » 17 lutego 2017, 10:09

Jest bardzo fajny tekst w Piątej Księdze Mojżeszowej zwanej też Powtórzonego Prawa:

5 Moj. 11:18-21
18. Przyjmijcie zatem te moje słowa do swego serca i do swojej duszy i przywiążcie je jako znak do swojej ręki, i niech będą jako opaska między waszymi oczyma;
19. Nauczajcie ich swoich synów, mówiąc o nich, gdy siedzisz w domu i gdy jesteś w drodze, i gdy się kładziesz, i gdy wstajesz.
20. Wypisz je także na odrzwiach twojego domu i na swoich bramach,
21. Aby pomnożyły się dni wasze i dni waszych synów w ziemi, którą Pan przysiągł dać waszym ojcom, tak jak dni niebios, które są nad ziemią.
(BW)
”n.ellie” pisze:Na co dzień staram się sama rozmawiać z synkiem o Bogu, że stworzył świat, czytamy Biblię dla dzieci, mam w telefonie wgrane aplikacje. Dziecko jest w wieku przedszkolnym, więc mało rozumie, ale zawsze coś w tej małej główce zostaje
Z jednej strony dziecko to „tylko” dziecko, z drugiej to równoprawny obywatel Królestwa Bożego. Wierzę, że dzieci, póki nie staną przed Bogiem w dojrzałości i odpowiedzialności, mają zapewnione miejsce w Królestwie*. Nawet te z problemami.
Bardzo podoba mi się, kiedy rodzic, również publicznie, traktuje swego syna, czy córkę jako ‘równoprawnego’ partnera. Precyzując - kiedy dziecko szanuje - uwzględniając oczywiście wszelkie ograniczenia wynikające z wieku. W Polsce taki obrazek nie jest powszechny. Na Zachodzie jest z tym znacznie lepiej. Czy jest to owoc wieków protestantyzmu (większej samodzielności, odpowiedzialności wierzących we wspólnotach)? Myślę że tak.

Jestem przekonany, że „bycie obok dziecka”, co rozumiem jako zapewnienie mu z jednej strony wolności, a z drugiej obserwowanie, pomaganie, uczenie Prawdy - nie religijnej, wszelkiej Prawdy, jest w całości złożone na barki rodzica, nie szkoły. Szkoła ma w tym tylko pomagać. Dlatego bycie rodzicem to więcej niż etat i piękne powołanie.

(*)Mat. 19:14
Lecz Jezus rzekł: Zaniechajcie dziatek, a nie zabraniajcie im przychodzić do mnie; albowiem takich jest królestwo niebieskie.
(BG)

Awatar użytkownika
Alex87
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Alex87 » 04 kwietnia 2017, 07:49

Wystarczy wychowywać w prawdzie i po sprawie :)

Wróć do „Socjologia, filozofia”