Język polski- najtrudniejszy język świata

Gość

Re: Język polski- najtrudniejszy język świata

Postautor: Gość » 27 maja 2017, 14:21

Samolub pisze:
27 maja 2017, 00:36
No ale jeśli chcesz mnie łuczyć to się godzę i ostrzegam, że ciężki ze mnie materiał do obrobienia
No właśnie zauważyłem, że czasem trzeba parę razy zwrócić uwagę. Ale do trzech razy sztuka.
Samolub pisze:
27 maja 2017, 00:36
To kiedy pierwsza darmowa lekcyja?
Już się spieszę. Choć to powtórka

Muzułmanie mogą być porządni. Lub nieporządni. A nawet nieuporządkowani.

Mogą stać w rządku. Lub stać rzadko. Albo jeden za drugim, czyli pod rząd.

Mogą też tworzyć rząd. Albo uprawiać nierząd. A jak im się coś nie podoba, mogą zrzędzić

Ale do jasnej ciężkiej... Andżeliki:

W UK muzłumanie żądają prawa szariatu

viewtopic.php?f=38&t=370

Tak samo muzułmanie mogą pożądać dziewic w raju czy być niepożądani w pewnych krajach. Żet z kropką, a nie er-zet.

PS:
Samolub pisze:
26 maja 2017, 20:02
Ja tam Naszego Katola lubię i wątpię by ktoś na "wierze" sięgał mu do pasa
Ja tam nie oceniam kolegi ani nie sięgam mu do garderoby. Napisałem tylko, że pasuje tutaj. Ja jeszcze tematu dla siebie nie znalazłem.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 27 maja 2017, 15:30

Nikt Tobie się rejestrować nie każe przecież.

Nie wszystkie tematy są dedykowane ^^' to forum ma widoczny charakter ewangeliczny.

Panuje tu inna subkultura, dla kogoś może to być ciekawe, a dla innych odpychające.

Widzę że lubisz Nas czytać :P
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
Loreena

Postautor: Loreena » 27 maja 2017, 18:38

bert04 pisze:
26 maja 2017, 23:12
To już nie Twój prywatny blog, zapraszasz tu ludzi do współtworzenia pewnej community. A środkiem jest słowo pisane.

Nie czujesz, że to jednak zobowiązuje? I że brak dbałosci o to pisane słowo może odpychać potencjalnych userów?
Nie żebym była czepialska, ale podobno wytykanie błędów językowych to brak klasy.
Skoro taką uwagę zwracasz na nasz ojczysty język (to się chwali) to mógłbyś jednak nie pisać w jednym zdaniu, że "współtworzymy pewną community". Na "usera" też się znajduje polski odpowiednik.
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto wasz dom zostanie wam pusty.

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 28 maja 2017, 14:57

Ciekawym wyrazem jest z pewnością ogórek, który pochodzi od niemieckiego GURKE i tak samo był zapisywany w języku polskim przez "u". Po jakimś czasie Polacy stwierdzili, że tam "ó" wygląda bardziej swojsko (skojarzenie z górami), wszyscy zaczęli zapisywać to słowo z błędem ortograficznym, aż w końcu utrwaliła się w słownikach dzisiejsza wersja :D

Awatar użytkownika
bert04

Postautor: bert04 » 28 maja 2017, 18:41

Ech tam, raz śmierć kozie, zarejestrowałem się.
Loreena pisze:
27 maja 2017, 18:38
Nie żebym była czepialska, ale podobno wytykanie błędów językowych to brak klasy.
Skoro taką uwagę zwracasz na nasz ojczysty język (to się chwali) to mógłbyś jednak nie pisać w jednym zdaniu, że "współtworzymy pewną community". Na "usera" też się znajduje polski odpowiednik.
Andrzej Sapkowski we wstępie do jednego z opowiadań napisał (cytuję z pamięci) coś w stylu: "Ustawa o ochronie języka polskiego zamiast ścigać prawidłowo pisane i rozumiane wyrazy obce powinna karać za napisy "Reparatura spżętu elektrycznego" lub "Spszedaż kórczakuw". Niech to wystarczy za odpowiedź.

kierunkowskaz pisze:
28 maja 2017, 14:57
Ciekawym wyrazem jest z pewnością ogórek, który pochodzi od niemieckiego GURKE
Nie, nie pochodzi. "Ogórek" to akurat Niemcy wzięli od nas (podobnie jak "twaróg, granicę, szablę"). A my z greckiego "αγγούρι", co pierwotnie oznaczało coś w stylu "zielenić się". Faktem jest natomiast, ze kiedyś i po polsku pisano te wyraz przez "u otwarte".

Awatar użytkownika
Loreena

Postautor: Loreena » 29 maja 2017, 19:57

Sapkowski jest poczytnym pisarzem fantasy, ale nie językoznawcą czy polonistą.
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto wasz dom zostanie wam pusty.

Awatar użytkownika
bert04

Postautor: bert04 » 29 maja 2017, 20:42

Loreena pisze:
29 maja 2017, 19:57
Sapkowski jest poczytnym pisarzem fantasy, ale nie językoznawcą czy polonistą.
No faktycznie, praktyk a nie teoretyk. Więc sformułuję to inaczej. Dlaczego widzisz sprzeczność między prawidłowym stosowaniem polszczyzny i prawidłowym stosowaniem "obczyzny"? Czy to w pisowni oryginalnej, czy w spolszczonej?

PS: Przypomniałem sobie, że był to wstęp do "Złotego Popołudnia". Dałbym linka, ale pewnie kłoci się z par. 6 regulaminu (prawa autorskie, oczywiście). A doslowny cytat zawiera słowa jak "imbecyle", więc pewnie też nie przejdzie. Kto ma gugla ten sam znajdzie.

Awatar użytkownika
Stokrotka86
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Stokrotka86 » 30 maja 2017, 04:11

Błędy ortograficzne poza estetyką nie mają większego znaczenia bo nie zmieniają przekazu.

Nasz język, jest językiem żywym i ciągle się zmienia jak pisał Kierunkowskaz.
Niezależna Chrześcijanka

Awatar użytkownika
Loreena

Postautor: Loreena » 30 maja 2017, 13:39

Takie sentence wygląda dość pretensjonalnie if you know what I mean.
Spokojnie można napisać po polsku.

Awatar użytkownika
bert04

Postautor: bert04 » 15 czerwca 2017, 23:05

Nie myślałem, że wrócę jeszcze do tego wątku. Chociaż Samolub nie raz nie dwa dawał powody. Czasem komentowałem, częściej milczałem. Ale teraz już nie mogę, i tym razem nie jest to nasz admin:

Re: Prawdziwi i fałszywi Izraelici w czasach obecnych
Eliahu K. pisze:
15 czerwca 2017, 21:04
To tak jak po polsku mogę powiedzieć: Polacy, Naród Polski, Polski Lód, Polska, Rzeczpospolita itd. i też każde słowo ma trochę inne zabarwienie.
No tak, racja. Polski Lód może mieć rózne zabarwienia. Truskawkowy, malinowy, śmietankowy. Ja tam lubię klasycznie, wanilia. Choć to pewnie niepolskie już. Może jeszcze czasy epoki lodowcowej na polskich terenach się kojarzą. Albo Polska Rzeczpospolita Lodowa... Lodowcowa.

A Stokrotka86 twierdziła, że błędy ortograficzne nie mają znaczenia. Więc dam jeszcze jednego suchara na dokładkę. Odkopałem go przypadkiem.
Małpka pisze:
24 kwietnia 2017, 10:49
Bóg każe dzieci które powtarzają
błędy rodziców i Go nienawidzą....
Nie wiem, co Bóg każe dzieciom robić, ale Bóg w którego wierzę nie karze dzieci, jeżeli nie miały okazji wyjść z błędu.
Ostatnio zmieniony 15 czerwca 2017, 23:22 przez bert04, łącznie zmieniany 3 razy.

Wróć do „Socjologia, filozofia”