Jan Kalwin- okrutny tyran i kontrreformator?

Reformowani, Prezbiterianie, Kongregacjonaliści
Awatar użytkownika
Aster

Re: Jan Kalwin- okrutny tyran i kontrreformator?

Postautor: Aster » 19 maja 2017, 01:07

Historię znam - chodzi Ci pewnie o sprawę Miguela Serveta. Kościół Ewangelicko-Reformowany nie ma Kalwina w nazwie. Zresztą reformatorów tego nurtu było więcej i przed i po Kalwinie.

"Reformowani sprytnie poprzez niby uniwersalną teologię obsiadają inne wyznania". Chodzi o Polskę, czy zagranicę? Po co mieliby to robić, jeśli mają swoje własne? A teologia nie jest uniwersalna - vide drugie przykazanie, chrzest dzieci, czy (dawna) podwójna predestynacja. Nie mówiąc już o charakterze Wieczerzy Pańskiej (vide Zwingli).

Mógłbym prosić o bliższe sprecyzowanie tych zarzutów teologicznych wobec ks. Jabłońskiego? Ta krytyka wynika z tego, że jest otwartym człowiekiem i czasem występuje w mediach? Cóż takiego wątpliwego miał powiedzieć? Wierni bardzo go cenią.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 19 maja 2017, 01:48

Aster pisze:
19 maja 2017, 01:07
Historię znam - chodzi Ci pewnie o sprawę Miguela Serveta.
Nie, chodzi mi o setki/tysiące spraw
Aster pisze:
Kościół Ewangelicko-Reformowany nie ma Kalwina w nazwie.
Tak
Aster pisze:
Zresztą reformatorów tego nurtu było więcej i przed i po Kalwinie.
Zgoda
Aster pisze:
"Reformowani sprytnie poprzez niby uniwersalną teologię obsiadają inne wyznania". Chodzi o Polskę, czy zagranicę? Po co mieliby to robić, jeśli mają swoje własne?
Nie wiem po co, ale tak robią, wszyscy to widzą i są zgorszeni... :zakłopotanie:
Aster pisze:
A teologia nie jest uniwersalna - vide drugie przykazanie, chrzest dzieci, czy (dawna) podwójna predestynacja. Nie mówiąc już o charakterze Wieczerzy Pańskiej (vide Zwingli).
No nie jest, część pochodzi z Biblii, a część była dyskutowana na długo przed Kalwinem. Ale kiedy się okazuje, że wierzysz w biblijne wybranie to słyszysz, że wierzysz w teologie reformowaną. Ja wierzę w to co jest zapisane w Biblii i nie znając teologi reformowanej ludzie mają prawo wierzyć w pewność zbawienia. Niestety Kalwini tego nie rozumieją :język:
Aster pisze:
Mógłbym prosić o bliższe sprecyzowanie tych zarzutów teologicznych wobec ks. Jabłońskiego?
Chociażby takie głupkowate zachowania
https://m.facebook.com/groups/758005984 ... info&sfd=1

Po to by nabić ilość ludzi na swojej grupie nazywa innych sekciarzami :rozbawiony: ja tam nie wiem o jaką grupę mu chodziło, ale on uważa z tego co zauważyłem, że Protestanci to Kalwini i zaprzyjaźnieni Luteranie.

Ale z księżmi, immamami, rabinami się pokazuje co chwila :P a już o to w jakich środowiskach się obraca to mnie o komentarz nie pytaj.
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
Aster

Postautor: Aster » 19 maja 2017, 15:31

"No nie jest, część pochodzi z Biblii, a część była dyskutowana na długo przed Kalwinem. Ale kiedy się okazuje, że wierzysz w biblijne wybranie to słyszysz, że wierzysz w teologie reformowaną. Ja wierzę w to co jest zapisane w Biblii i nie znając teologi reformowanej ludzie mają prawo wierzyć w pewność zbawienia. Niestety Kalwini tego nie rozumieją :język: "

Ale czy to znaczy, że ktoś z KER usilnie namawiał Cię na konwersję? Nie sądzę, bo formalne przygotowanie do niej trwa rok, a Kościół nie prowadzi tak aktywnej ewangelizacji. To wierny musi chcieć konwersji. A to, że ktoś uważa, że pogląd x jest dziełem twórcy poglądów leżących u podstaw danego kościoła, a ktoś inny ma inne zdanie przypisując go y, chyba nie jest najważniejsze. Nie ma przynależności do kościoła x bez formalnej konwersji, nie ma więc problemu.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 19 maja 2017, 17:41

Wlasnie oni nie chcą nawracać ale się mędrkować i w kółko polemiki prowadzić. To jest ich motor i chyba pasja, tak się życiowo i chrześcijańsko spełniają.
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
Aster

Postautor: Aster » 19 maja 2017, 17:48

Można prosić jakiś link z przykładem mędrkowania i ciągłych polemik? Mowa o duchownych, czy o wiernych (nie chcę oczywiście absolutnie mówić o nazwiskach)? Znakomita część wiernych jest w wieku "mało internetowym", a duchownych jest mniej niż 10 w całym kraju.

Wróć do „Kalwinizm”