Jan Kalwin- okrutny tyran i kontrreformator?

Reformowani, Prezbiterianie, Kongregacjonaliści
Awatar użytkownika
n.ellie

Jan Kalwin- okrutny tyran i kontrreformator?

Postautor: n.ellie » 20 kwietnia 2017, 14:39

Samolub pisze:
20 kwietnia 2017, 12:41
Jan Kalwin w tej kwesti tak jak Kościół Katolicki mataczył. Wlasnie problem jest taki że odrzuciłaś w pewnym czasie rozumienie biblijne i w teologi szukasz wytrychu do chrztu dziecka. A reszta zaczyna sama się mieszać bo zła podstawą wywraca wszystko do góry nogami. Niestety temu służy teologia reformowana bardzo często :buuu:

Każdy kto ma rodzinę katolicką i dziecko musi się spodziewać nacisku na chrzest, komunię oraz społeczne uczestnictwo. Tylko znacznie utrudnia to Jego swobodę i wychowanie chrześcijańskie dziecka. Nie jest to rzecz neutralna jak niektórzy na poczatku zachęcają na forach.

Wkoncu rozmawiamy o chrzcie, zbawieniu czy wychowaniu Nellie?

Jak chcesz to napisz cóż to za decyzję podjęłaś odnośnie chrztu dziecka :D
Zacznę od końca - dziecko ochrzciłam zanim się nawróciłam, choć i tak ten chrzest był dla mnie poważnym i świadomym wyborem (i szczerze mówiąc raczej nie pamiętam, bym wtedy wierzyła, że chrzest=zbawienie), więc twoje insynuacje, że ktoś mnie do czegoś zmuszał albo manipulował są bezzasadne. Za kilka lat będzie rozmowa nt. I Komunii Św. i w ogóle religii w szkole i tutaj to tylko modlitwa mi pozostaje, aby Bóg zadziałał i nie dopuścił do tych rzeczy, bo już czuję, że będzie kłótnia w rodzinie.
A czym wg ciebie jest wychowanie chrześcijańskie dziecka? :P Bo ja chyba mam dość radykalne spojrzenie na to. Patrząc dookoła to tylko ręce opadają - niby żyjemy w katolickim kraju, czyli poniekąd chrześcijańskim, a chrześcijańskich nauk w domach i szkołach nie widać.
A jaką to swobodę powinno mieć dziecko (w rozumieniu niepełnoletnie)?

Teologia przymierza wydaje mi się spójna i dzięki niej widzę pomost między ST a NT. To tak w ogromnym skrócie. Mam nadzieję, że przeczytałeś więcej tekstów o niej i w ogóle o chrzcie niż ja :D Nie jestem nieomylna, ale szukam, czytam, uczę się i modlę się o dobre rozpoznanie. Jeśli możesz, załóż odpowiedni temat do tego i wypisz te wszystkie matactwa luteran i kalwinistów, bo jestem ich ciekawa (choć podejrzewam, że wysuniesz argumenty polityczne i gospodarcze z historii Europy i tyle).
Mam rozumieć, że luteran i reformowanych i w ogóle całe ewangelickie chrześcijaństwo uważasz za zwiedzione? Uczepiłeś się tego Kalwina, jakby innych reformatorów nie było :P Może coś na temat Zwingli'ego napisz albo Lutra, oni też uznawali chrzest dzieci za biblijny, bo chrzest rozumieją inaczej niż kredobaptyści.

Na mój temat sam zacząłeś pisać. Wróćmy do głównego tematu tej dyskusji.

Florian pisze:
20 kwietnia 2017, 13:52
dziecko trzeba ochrzcić dla zwyczajów kulturowych, żeby nie czuło się inne, dalszą drogę wybierze same i można je na nie nakierować
Nie widzę potrzeby chrzcić dziecko w KRK, jeśli ich nauki uważam za niebiblijne. Być może dziecko samo wybierze sobie drogę, ale w wieku dorosłym. Jednak od małego trzeba dzieci uczyć, że Bóg istnieje i jest naszym Królem i Panem. Dzieci osób wierzących są święte, co ja rozumiem, że mają wielkie błogosławieństwo od Boga w postaci dorastania w chrześcijańskiej rodzinie i bycia uczniem Jezusa od urodzenia. Czy będą mu posłuszne czy nie to już inna kwestia.

EDIT:
Samolub pisze:Wszystko co jest z przymusu fizycznego, werbalnego, ekonomicznego, społecznego jest w sprzeczności całkowitej z duchem chrześcijańskim :!:
Rozumiem, że masz na myśli nacisk ze strony władz państwowych albo jakiegoś społecznego ruchu, a nie kwestię wychowywania dzieci? :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Re: Czy Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Postautor: Samolub » 20 kwietnia 2017, 15:10

Też zacznę od końca :D

Wszystko super że Ty tak 'lajtowo' rozumiesz teologię reformowaną. Ale Kalwini jakbyś znała historię oraz ruchy odszczepieńcze kultywowały totalny radykalizm, rasizm, dochodziło do ludobójstw i prześladowań na tym tle.

To że Ty masz niestety pociąg do chowania wszystkiego pod dywan bo "wszyscy gramy w jednej drużynie" "skupmy się na tym co łączy" jest już podejrzane.

Co do Reformowanych to uważam, że tkwią nadal jedną stopą w Kościele Katolickim i wiele nauk wlasnie uzasadniają teologią pokrętną. Tak samo Kalwinizm słynie z totalnego rasizmu i podrzędnej roli kobiety, stąd w XX wieku odchył z kobietami Pastorkami, LGBT czy elementami z innych religi w Zborach.

Historia wiele tłumaczy i wyjaśnia, a ja ją znam. Wiem że Jan Kalwin był biznesmenem który chciał przejąć uniwersytety itp. To była kontrreformacja i zwiedzenie by zatrzymać przebudzenie :P

Jan Kalwin to ustawiona agentura, pierwsza dyktatura, tajny sługa Papieża :)
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
n.ellie

Re: Jan Kalwin- okrutny tyran i kontrreformator?

Postautor: n.ellie » 20 kwietnia 2017, 23:13

Ojej, jaki tytuł - zaczęłam się bać. :D
Samolub pisze:
20 kwietnia 2017, 15:10
Wszystko super że Ty tak 'lajtowo' rozumiesz teologię reformowaną. Ale Kalwini jakbyś znała historię oraz ruchy odszczepieńcze kultywowały totalny radykalizm, rasizm, dochodziło do ludobójstw i prześladowań na tym tle.
Nie wiem, czy "lajtowo". Słucham i czytam różne kazania i wykłady, nie spotkałam się dotychczas z nauczaniem, że jedni chrześcijanie są wyżsi, ważniejsi czy lepsi od drugich albo w ogóle wierzący są lepsi od niewierzących. Jeśli masz namiary na takie "nauki", to z chęcią przeczytam, by wiedzieć, czyich tekstów się wystrzegać.
To że Ty masz niestety pociąg do chowania wszystkiego pod dywan bo "wszyscy gramy w jednej drużynie" "skupmy się na tym co łączy" jest już podejrzane.
Nie bardzo wiem, co masz na myśli, czy ekumenizm z katolikami, czy jedność wśród protestantów, czy w ogóle jedność wśród ludzi. :) A co wg ciebie chowam tak w ogóle pod dywan? I dlaczego jest to podejrzane?
Co do Reformowanych to uważam, że tkwią nadal jedną stopą w Kościele Katolickim i wiele nauk wlasnie uzasadniają teologią pokrętną. Tak samo Kalwinizm słynie z totalnego rasizmu i podrzędnej roli kobiety, stąd w XX wieku odchył z kobietami Pastorkami, LGBT czy elementami z innych religi w Zborach.
Historia wiele tłumaczy i wyjaśnia, a ja ją znam. Wiem że Jan Kalwin był biznesmenem który chciał przejąć uniwersytety itp. To była kontrreformacja i zwiedzenie by zatrzymać przebudzenie :P

Jan Kalwin to ustawiona agentura, pierwsza dyktatura, tajny sługa Papieża :)
Być może tak było, tak jest - nie wiem, więc nie będę się sprzeczać. Nikt nie jest idealny ani nieomylny, a Kalwin nie jest moim guru, raptem przeczytałam jego jedne opracowanie. Nie wiem, czemu z resztą tylko o nim mowa, reformacja opierała się także na innych osobach. Życia by mi nie starczyło, jakbym miała tak wszystko krok po kroku analizować. Jeśli ktoś wykorzystywał Biblię do złych uczynków, to odpowie przed Bogiem.
Odchyły na Zachodzie są skutkiem odejścia od Boga i szukania usprawiedliwienia swoich grzechów. Pewnie ogromny wpływ miała polityka. Jednak są zbory, gdzie panuje zdrowa nauka i szczera wiara.
O Bożym wybraniu nauczali także inni teolodzy i kaznodzieje. Jeszcze się nie zetknęłam z nawoływaniem do rasizmu, a co do roli kobiety to dopiero właśnie po słuchaniu i czytaniu kazań czy książek zrozumiałam, jaki jest Boży zamysł w tym względzie.

Notabene jak można dojść do rasizmu na podstawie Biblii? Po drugie jak przy predestynacji można dojść do poczucia wyższości jednego narodu nad drugim? Przeczytałam "Wolę w niewoli" Kalwina i do takich wniosków nie doszłam. :zażenowanie: :obrażony:
Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 22 kwietnia 2017, 12:42

Temat predestynacji wydzielimy.

Nellie uważaj na Siebie bo teologia oraz podziały mocno niczym wino :D mieszają Tobie w głowie podczas gdy ewangelia jest prosta, a my mamy być zjednoczeni w Ka.... Chrystusie :) :!:

Nie jestem przeciwko kościołom narodowym czy całkowitemu rozdziałowi państwa od kościoła, ale to temat na inną rozmowę.

Wogóle mnie nie interesuje co Reformowani mówią o "podwójnej predestynacji" ani wyniki ich dociekań na komisji westminsterskiej :P no chyba że ktoś mnie przekona, że warto. Nie widzę żadnego sensu w pasjonowaniu się tym jaką wannę czy komnate miał JK.

Mam całkiem inne spojrzenie na role ikon reformacji w całym ruchu i nie lubię się niezdrowo podniecać :D tylko skupić na realnych problemach, teraźniejszości i ewangeli. Nie żyje zawieszony w chmurze, a niektórzy Kalwini owszem, żona sprząta, fabrykanci pracują, jest czas na puste spory i teologię która umiejętnie naciągana daje wymierne materialne zyski. To nie jest droga boża...
Samolub
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 22 kwietnia 2017, 12:55

Uwierz mogę Ci na czynniki pierwsze pokazać obłudę Jana Kalwina. W istocie Reformowani wyciągnęli ludzi przebudzonych w puste spory, doktryny, wpływy na uniwersytetach, przejęciu władzy. Zamiast Papieża był Kalwin który dla Protestantów wcale nie był lepszy. Nie istotne :!:

Chodzi o to że tym czlowiekiem, ale też sporą grupą dzisiejszych fanów teologi reformowanej kierują złe pobudki, zachcianki, a owoce kalwinizmu kiedys nie są z przypadku. Nie przypadkowo Holendrzy czy Szwajcarzy popadli w niewiarę.

Można topredować Katolicyzm, Papiestwo, ale pytanie co idzie jeszcze za tym czlowiekiem? Nowe katechizmy, komisję? Różnica w nazewnictwie...

Poza tym znam mentalność ludzi wychowanych w kulturze reformowanej: podobnego ducha co Jan Kalwin. Nikt normalny nie podnieca się zastawionym stołem dla przydatnych gości (przygłupów) kiedy kulturalny dobrze ubrany Kalwin wita kulturalnie gości, ale na dziedzińcu pali innym stosy.
Samolub

Obrazek Obrazek

Małpka
Nowonarodzony/a: Nie

Postautor: Małpka » 23 kwietnia 2017, 23:31

Straszny człowiek i straszna teologia :(

Awatar użytkownika
Aster

Postautor: Aster » 18 maja 2017, 19:39

"Co do Reformowanych to uważam, że tkwią nadal jedną stopą w Kościele Katolickim". Masz na myśli Kościół Katolicko-Reformowany?

http://www.starokatolicy.eu
http://www.katholisch-reformierte-kirch ... folder.pdf
http://www.katholisch-reformierte-kirch ... irche.html

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 18 maja 2017, 20:44

Nie, nawet nie wiem czy on poza nazwą ma cokolwiek wspólnego z Kalwinizmem.

Ale właśnie ponieważ ludzie odchodzą od KER we wszystkich krajach, a zgorszenia i poziom nadużyć jest spory (wymiar finansowy, duchowy, ciągnący się za nimi rasizm i brak szacunku do kobiet, obecnie synkretyzm i wyświęcanie kobiet, a w Polsce letniość wobec byłych elit komunistycznych) przerzucili się na niby propagowanie uniwersalnej teologi reformowanej i próbują obsiadać inne Zbory...

Stąd takie dziwności jak reformowani-baptyści, reformowani-zielonoświątkowcy itd. próbują obsiadać inne zdrowe wspólnoty by pozyskać wiernych takimi tanimi chwytami. To budzi ogromne zgorszenie

Michał Jabłoński z KER na swojej grupie facebookowej stwierdził w opisie, że wszystkie inne grupy to jakieś sekty i uznał się za jedyną protestancką grupę na facebooku (dostarcze screeny)

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Michał_ ... i_(pastor)

Tak Michał Jabłoński w domyśle nazwał i skwitował wspólnoty Ewangeliczne w Polsce. Właściwie on uznaje tylko Luteran bo Metodyści to dla niego zapewne też już sekta.

Mimo to nie przeszkadza mu występowanie w telewizji z Księżmi, Immamami, Rabinami których to bardzo ceni. A w programach tylko przytakuje Księżom...

Kiedy został przezemnie zapytany czemu padło takie stwierdzenie na jego grupie na FB i w domyśle do jakich grup protestanckich użył sformułowania "sekty" wycofał się rakiem z dyskusji.

Jest to albo agent jezuicki albo komuch wrzucony do KER.
Samolub

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Aster

Postautor: Aster » 18 maja 2017, 21:16

"w Polsce letniość wobec byłych elit komunistycznych" - to znaczy? KER rozwiązał po chrześcijańsku kwestię lustracji. Wszystko zostało wyjaśnione. W Polsce odejść z KER nie ma chyba wcale, ale kościół jest niewielki (maks. 3500 wiernych).

Podział ewangelików na luteran, reformowanych i (w części krajów metodystów) - vide nazwa - jest moim zdaniem prawidłowy. Babtyści i inni to nie są kościoły z 500-letnią tradycją i być może o to chodziło. Goście KEM bywają w warszawskiej parafii, także jako wygłaszający kazanie.

Brak szacunku do kobiet i opcja i ordynowania chyba .... się jednak wykluczają :)

Ksiądz Michał Jabłoński jest bardzo dobrym proboszczem, a kazań można posłuchać na żywo lub w internecie.

"Jest to albo agent jezuicki albo komuch wrzucony do KER" - ?????????? Przez kogo "wrzucony"? Proszę poczytać o ustroju KER. Bardziej demokratycznego ustroju chyba nie ma.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 18 maja 2017, 21:34

Ja o podziałach Ewangelików nie mówię.

Dawniej w kulturze zachodniej byli Protestanci i Reformowani, o to też nie chodzi.

Pisze o tym jak Reformowani sprytnie poprzez niby uniwersalną teologię obsiadają inne wyznania, a o histori i nadużyciach pisać dziś nie będę.

Baptyści mają 450 letnią tradycję, a Anabaptyści którzy ich poprzedzają mają ponad 500 letnią tradycję. Zaś Metodyści (w wielu krajach uznawani za Ewangelików) mają tradycję 200-stu letnią.

Zresztą co to ma do rzeczy? Wypowiedzi Michała Jabłońskiego i poziom jaki sobą reprezentuje jest skandaliczny.

Wlasnie rasizm i synkretyzm się nie wykluczają bo duży wpływ na apartheid holenderski miał właśnie kalwinizm, stąd dziś by te grzeszki swoje zakryć fałszywy swojsetyzm, to samo bylo w stosunku do kobiet, a obecnie odchyl w drugą stronę.

Jan Kalwin mordował wielu chrześcijan, np Anabaptystów a z Reformowanej Holandi i Szkocji co roku uciekały tysiące osób do "Nowego Świata" :!: Protestantów przed prześladowaniami ze strony Reformowanych oraz Prezbiterian.

Tak więc jeśli nie znasz histori to nie wkraczaj w te rejony.

To co wypisuje Michał Jabłoński na swojej grupie facebookowej to skandal i powinien zrezygnować z posługi dla dobra swojego Kościoła.
Samolub

Obrazek Obrazek

Wróć do „Kalwinizm”