Czy Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Rozmowy o wierze
Matitiasz (Gedeon)

Czy Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 14 lutego 2017, 09:33

Czy Waszym zdaniem Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Awatar użytkownika
n.ellie

Re: Czy Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Postautor: n.ellie » 14 lutego 2017, 12:39

Wierzę, że Bóg jest suwerenny i realizuje swój niezmienny plan, więc tak - Bóg już zdecydował, kto jest zbawiony.
Obrazek

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 14 lutego 2017, 20:16

Na pewno wiemy jedno - Bóg jest wszechwiedzący. Sam kiedyś zastanawiałem się nad tym pytaniem.. Za jakiś czas zupełnie przez przypadek natrafiłem na bodajże anglojęzyczny wykład pastora chyba baptystów. On tłumaczył to w ten sposób. Porównał Boga do człowieka stojącego na wysokim budynku który widzi kogoś kto ma słuchawki na uszach, max głośność muzyki i ma głowę skierowaną w niebo, nie widząc, że przed nim są roboty drogowe i głęboka dziura w ziemi. Obserwator zdarzenia nie zdąży zejść na dół, próbuję go ratować, krzyczy, rzuca w niego wszystkim czym ma pod ręką, ale ten człowiek go nie słyszy i wpada do kanału. Pastor to podsumował, że Bóg jest jak ten obserwator, zna decyzję człowieka, mimo wszystko próbuję mu pomóc na wszelkie sposoby, decyzja o potępieniu nie jest decyzją Boga a człowieka, Bóg ją po prostu zna.

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 15 lutego 2017, 09:39

kierunkowskaz pisze:
14 lutego 2017, 20:16
...
Ciekawe porównanie, choć dla mnie taka wykładnia niejako ogranicza możliwości Boga. Bóg może wszystko. Jak chce, to zatwardza człowiekowi serce, jak chce, to je rozmiękcza.
Ostatnio znalazłam fajny tekst o Bożej suwerenności, trochę długi, ale warto rzucić okiem:
http://uczenchrystusa.blogspot.com/p/su ... -boga.html

Pozwolę sobie zacytować kawałek:
Zapewne przychodzi i ci na myśl pytanie „A co z wolną wolą?” Jeśli pojawia się ono, to znaczy, że jesteś osobą, która wierzy, że istnieją tylko dwie alternatywy:

Człowiek jest całkowicie wolny (Nawet Boża moc jest ograniczona poprzez ludzką suwerenną wolę)
Człowiek jest tylko robotem i dlatego nie może być odpowiedzialny za swoje czyny (Boża niezależność eliminuje potrzebę podejmowania przez człowieka właściwego wyboru)

W świetle 10 rozdziału księgi Izajasza widać jednak, iż OBIE te opcje są tak samo błędne i fałszywe. Słowo Boże, od początku do końca, uczy, że Bóg jest całkowicie niezależny i wypełnia swój plan, sprawując kontrolę nad każdym człowiekiem i nad wszystkimi wydarzeniami. Ta sama Biblia uczy, że człowiek jest w 100% odpowiedzialny za każdy swój czyn. Jak wyjaśnić tą „sprzeczność” ?
Czyż Izajasz nie mówi wyraźnie o tym, że Bóg posłał Asyryjczyków, aby ukarać Izrael? Czy wiersze 7-11,15 dziesiątego rozdziału nie mówią o tym, że Asyryjczycy czynili wszystko z pychy i arogancji? Czy wiersze 12 i 15 nie objawiają tego, że Bóg ukarze ich za to, co uczynili, mimo że było to wcześniej zamierzonym Bożym planem? Weźmy inny przykład, z księgi Dziejów Apostolskich, gdzie Piotr wygłasza kazanie o Jezusie Mesjaszu:

„Gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany...” - Dz 2:23a

Wyobraźcie sobie niektórych Żydów, którzy parę tygodni wcześniej krzyczeli „Ukrzyżuj go, Ukrzyżuj go!”, a teraz słyszeli, że całe wydarzenie na Golgocie Piotr nazywa spełnieniem Bożych planów. Być może pojawiłaby się w ich głowach myśli, że to ich usprawiedliwia i że nie poniosą konsekwencji, za to, co zrobili. Piotr jednak kontynuuje:

„...tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili” - Dz 2:23b

Parafrazując, Piotr mówi: „To prawda, że Bóg miał cel w tym, aby Chrystus został ukrzyżowany, ale to wcale was nie usprawiedliwia! Działaliście z zawiścią w waszych sercach i jesteście winni Jego krwi”. Wiersz ten udowadnia, że Bóg posłużył się grzesznikiem, aby wykonać swój plan oraz aby wskazać, że to człowiek jest odpowiedzialny za złe czyny.
Dla mnie nie ma nic do dodania, ja to tak rozumiem. Nie wiem jak, ale Boża wola i ludzkie działanie są ze sobą spójne tak, że Bóg bez problemu wypełnia swój plan, a człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.

EDIT: Jest jeszcze jeden fragment trafiający w punkt: "To, co Bóg zarządzi w wieczności, człowiek wypełni w swoim czasie” Tzn. Ludzka wolna wola zawsze spontanicznie wybierze to, co Bóg wcześniej zaplanował. Jednocześnie człowiek będzie nadal odpowiedzialny za każdy grzeszny czyn.
Obrazek

Matitiasz (Gedeon)

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 15 lutego 2017, 10:05

n.ellie pisze:
14 lutego 2017, 12:39
Wierzę, że Bóg jest suwerenny i realizuje swój niezmienny plan, więc tak - Bóg już zdecydował, kto jest zbawiony.
A mogłabyś powiedzieć, co Ciebie o tym przekonuje?

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 15 lutego 2017, 10:52

Tak na szybko, to właściwie cała Biblia ;)
Np. J 10:27-29, J 6:44, J 6:65, Rz 9:21, Iz 45:9, Jer 18:6.
1 P 1:20 - plan zbawienia był już przed powstaniem świata

W każdej historii widać działanie Boga, każda rzecz, która się dzieje ma jakiś sens.
Ten fragment, który wrzuciłam wyżej dobrze oddaje moje poznanie.
Obrazek

Matitiasz (Gedeon)

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 15 lutego 2017, 11:14

A jeżeli ktoś został sługą Boga i odpad od wiary, to znaczy, ze Bóg też to zaplanował? Jak myślisz?

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 15 lutego 2017, 11:46

Przyznam, że jest to dla mnie pewna zagadka nie do rozwiązania. Trzeba by zajrzeć do serca takiej osoby, czy faktycznie powierzyła się Bogu i Mu w pełni zaufała. Po drugie stronię od wyroków, że ktoś odpadł od wiary. Póki żyje, zawsze istnieje szansa, że będzie znów gorący.
Musiałabym nad tym posiedzieć, tak samo jak nad grzechem przeciwko Duchowi Św. i fragmentem Hebr 10:26 i 2 P 2:22. Tu mi się nasuwa myśl, że po prostu społeczność chrześcijańską tworzą ludzie zbawieni i niezbawieni. Do Nowego Przymierza wchodzą ludzie duchowo odrodzeni i tacy, którzy po prostu mają szczęście w tym Przymierzu uczestniczyć, choć zbawieni nie będą, bo nie mają prawdziwej wiary. Można to porównać do Izraela: wszyscy Żydzi byli w Przymierzu z Bogiem, ale nie wszyscy dostąpili zbawienia. Ponadto jak sami apostołowie ostrzegali, między wierzącymi będą wilki, którzy tłumaczą Pismo na własną i innych zgubę. Nie każdy, kto mówi "Panie, Panie!" będzie zbawiony.

Sama łapię czasem dołki albo się oddalam od Boga, ale wtedy pojawia się po jakimś czasie uczucie nie do zniesienia. Jakaś taka tęsknota, suchość na duszy, niezaspokojony głód tak, że w końcu padam na kolana przed Ojcem. Myślę, że to Duch Św. czuwa.

To są moje luźne przemyślenia, nie zgłębiałam się teologicznie w te zagadnienie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 15 lutego 2017, 12:00

Odpowiedzi na pytania Matitiasza są bardzo proste :)
Jednak co innego mnie trapi. Narazie wolę się przysłuchiwać :D

Matitiasz/Gedeon uważasz się za osobę odrodzoną?
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
ChangedMan

Postautor: ChangedMan » 15 lutego 2017, 13:29

Również uważam że każdy jest dzieckiem i ma "szansę"wrócić do Ojca a Bóg wszechmogący wie kto z nie skorzysta...

Wróć do „Życie chrześcijańskie w Chrystusie”