Czy Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Rozmowy o wierze
Awatar użytkownika
n.ellie

Re: Czy Bóg z góry ustala, kto będzie zbawiony?

Postautor: n.ellie » 18 kwietnia 2017, 09:33

Pytanie, czy należy wiarę łączyć z rozumem. Uważam, że nie. Malutkie dziecko czy niepełnosprawny psychicznie może uwierzyć, bo wiara jest z łaski.
Obrazek

Awatar użytkownika
Loreena

Postautor: Loreena » 18 kwietnia 2017, 10:54

To prawda, nie wiadomo czy świadomość ma znaczenie u Boga. Moze być wierzący nie znający nawet Pisma szczególnie..
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani! Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto wasz dom zostanie wam pusty.

Małpka
Nowonarodzony/a: Nie

Postautor: Małpka » 18 kwietnia 2017, 15:18

n.ellie pisze:
18 kwietnia 2017, 09:33
Pytanie, czy należy wiarę łączyć z rozumem. Uważam, że nie. Malutkie dziecko czy niepełnosprawny psychicznie może uwierzyć, bo wiara jest z łaski.
Nieprawda.Wiara jest ze słuchania.
Nadinterpretujesz werset z efezjan.
Łaskawie przeczytaj kontekst,to jest szansa.
Aha czyli katolicy dobrze robią chrzcząc małe dzieci? :)

Awatar użytkownika
Dominik

Postautor: Dominik » 18 kwietnia 2017, 21:23

Małkpa, nie, katolicy nie czynią dobrze chrzcząc dzieci ponieważ na nic człowiekowi chrzest skoro i tak później robi co mu się żywnie podoba.
A po za tym chrzest to jest indywidualna decyzja każdego człowieka a nie, że ktoś decyduje za nas.
Weźmy dziecko jedno dniowe, które umiera, przecież to dziecko nie jest w stanie powiedzieć ochrzcijcie mnie teraz bo zaraz umrę...
Bóg był by niesprawiedliwy, gdyby potępił dziecko, które nie miało żadnej szansy na nawrócenie się.

Uważam, że ten werset o nieczystości dziecka musi dotyczyć czegoś innego, i raczej nie wchodzi to w konflikt ze zbawieniem.
No ale było by fajnie, gdybyśmy tak porozmawiali nad tym wersetem.
A tak wogóle, to chyba nasza rozmowa zeszła z tematu :D
"Choćby mnie zabił Wszechmocny - ufam,
i dróg moich przed Nim chcę bronić." Hiob13:15

Małpka
Nowonarodzony/a: Nie

Postautor: Małpka » 18 kwietnia 2017, 23:44

Niestety wielu ludzi wierzy,że Bóg wybawi tylko niektóre dzieci na zasadzie predestynacji-obłęd.
O który werset chodzi bo się już trochę pogubiłem w temacie..tyle tego.
Nie każda nieczystość jest grzechem np spowodowana okresem
nie była grzeszną nieczystością czy też ciążowa...
Według tego co pisała Nelie niektóre dzieci
mogą być chrzczone bo mają wiarę z łaski.
A wiara jest właśnie wymogiem chrztu.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 19 kwietnia 2017, 13:57

Wydzielić temat związany ze zbawieniem dzieci?

Małpko co do predestynacji dzieci wierzących to oczywiście masz rację, jest to nauka zwodnicza, a jej owoce w Holandi przyniosły fale rasizmu. Również Mormoni wierzą w całkowitą predestynacje i supremacje czystych pokoleniowo rodzin mormońskich.

Nellie po prostu chce połączyć apetyty katolickiej rodziny z własnymi przekonaniami i szuka złotego środka bądź czegoś co utwierdzi ją w decyzji chrztu dziecka. Jednak jasno mówiąc jest to wymuszenie ze strony rodziny. Trauma do końca życia, że własnemu dziecku nie można zapewnić prawdy i wiedzy matczynej. Okazuje się że za sznurki pociągają inni i to oni wychowują dziecko, matka traktowana jako inkubator i karmiciel dostarczający Księżom i przemysłowi dziecko to nie jest normalna rzecz.
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 20 kwietnia 2017, 11:12

Samolub, kolejny raz wymyślasz o mnie jakieś bajki, bardzo cię proszę, abyś się w ten sposób o mnie nie wypowiadał. Nie będę komentować tych kłamstw o jakichś wymuszeniach ze strony rodziny i pociąganiu sznurków. Decyzję chrztu dziecka dawno mam już za sobą, więc pudło :P
Bracie, gdzie ty żyjesz, że wypisujesz tego typu rzeczy:
matka traktowana jako inkubator i karmiciel dostarczający Księżom i przemysłowi dziecko
? :strach: Gdzie są ci księża, którzy żerują na biednych dzieciach i ich matkach? Moi rodzice to jeszcze dostali od księdza pieniądze w ramach prezentu z okazji mojego chrztu (ale może w Niemczech rzymski katolicyzm wygląda inaczej niż w Polsce). :P

Mam poglądy bliższe teologii przymierza i im głębiej badam sprawę, tym bardziej się do niej przekonuję. Jest to jednak inny temat i nie jest on prosty - przynajmniej ja bym musiała usiąść w spokoju i mieć trochę czasu, by to wytłumaczyć. Z góry uprzedzę, że nie wierzę w dziedziczone zbawienie, że jak ktoś wychowywany został w chrześcijańskiej rodzinie, to z automatu jest zbawiony. :P Tak samo z chrztem. Nauka KRK o chrzcie jest nieco inna niż u luteran czy reformowanych.

Nigdzie nie napisałam, że Bóg wybiera dzieci, które są zbawione, a które nie. Napisałam tylko, że mogą być zbawione z łaski poprzez wiarę, nie włączając w to ich świadomości/rozumu.
W sumie powinnam doprecyzować swój pogląd nt. dzieci. Tak naprawdę, to jest to poniekąd dla mnie tajemnica, jak Bóg patrzy na dzieci. Być może zbawione jest każde dziecko, które umrze przedwcześnie - nawet takie, które urodziło się w rodzinie muzułmanów/buddystów itp. Taką nadzieję z pewnością mogą mieć chrześcijańscy rodzice:

Wtedy mu przyniesiono dzieci, aby włożył na nie ręce i modlił się; ale uczniowie gromili ich. Lecz Jezus rzekł: Zostawcie dzieci w spokoju i nie zabraniajcie im przychodzić do mnie; albowiem do takich należy Królestwo Niebios. I włożył na nie ręce, po czym odszedł stamtąd. Mt 19:13-15.

Z drugiej strony to prawda, że wiara rodzi się ze słuchania. Jednak bez ingerencji Ducha Św. choćbyś wkładał komuś do głowy przez całe życie Pismo Św., to człowiek nie uwierzy. Wiedzę będzie miał, ale szczerej wiary - nie.

W sumie jest to ciekawy temat, który warto wyodrębnić z tego o predestynacji.
Notabene, czy ktoś z was czytał np. Wolę w niewoli Jana Kalwina? Sama mam wrażenie, że kalwini dzielą się na tych "zwykłych" i ultra. Wypaczeń można doświadczyć wszędzie.

A wg was na jakiej podstawie dzieci i chorzy umysłowo są zbawieni? Jest o tym jakiś konkretny fragment Biblii, poza tym Mt?

Ps. Małpko, jak rozumiesz początek listu do Efezjan? :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 20 kwietnia 2017, 12:41

Jan Kalwin w tej kwesti tak jak Kościół Katolicki mataczył. Wlasnie problem jest taki że odrzuciłaś w pewnym czasie rozumienie biblijne i w teologi szukasz wytrychu do chrztu dziecka. A reszta zaczyna sama się mieszać bo zła podstawą wywraca wszystko do góry nogami. Niestety temu służy teologia reformowana bardzo często :buuu:

Każdy kto ma rodzinę katolicką i dziecko musi się spodziewać nacisku na chrzest, komunię oraz społeczne uczestnictwo. Tylko znacznie utrudnia to Jego swobodę i wychowanie chrześcijańskie dziecka. Nie jest to rzecz neutralna jak niektórzy na poczatku zachęcają na forach.

Wkoncu rozmawiamy o chrzcie, zbawieniu czy wychowaniu Nellie?

Jak chcesz to napisz cóż to za decyzję podjęłaś odnośnie chrztu dziecka :D
Samolub
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Florian

Postautor: Florian » 20 kwietnia 2017, 13:52

dziecko trzeba ochrzcić dla zwyczajów kulturowych, żeby nie czuło się inne, dalszą drogę wybierze same i można je na nie nakierować

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 20 kwietnia 2017, 14:37

Florian pisze:
20 kwietnia 2017, 13:52
dziecko trzeba ochrzcić dla zwyczajów kulturowych, żeby nie czuło się inne, dalszą drogę wybierze same i można je na nie nakierować
Podobnie było we Wrześni, też język polski to była ta inność ktorej trzeba było się wstydzić i wyplenić.

Wszystko co jest z przymusu fizycznego, werbalnego, ekonomicznego, społecznego jest w sprzeczności całkowitej z duchem chrześcijańskim :!:

Ale to przecież twierdzi osoba, która niedawno śmiała się z Katolików całujcych figurę w kościele, sama uczestnicząc w rytułałach ze święconką w rękach i udając na tym forum Nowo Narodzonego Protestante, którego głównym zajęciem jest obecnie oczernianie Boga i biadanie nad swym losem.

Więc uważasz, że wszyscy credobaptyści powinni dla świętego spokoju ochrzcić swe dzieci ze względów społecznych i to przekona ludzi? ^^'
Samolub

Obrazek Obrazek

Wróć do „Życie chrześcijańskie w Chrystusie”