Chrzest biblijny

Rozmowy o wierze
Matitiasz (Gedeon)

Chrzest biblijny

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 14 lutego 2017, 10:52

Jaki chrzest uważacie za biblijny - przez całkowite zanurzenie, czy polanie głowy wodą?

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Re: Chrzest biblijny

Postautor: Samolub » 14 lutego 2017, 20:26

Świadomy, dobrowolny poprzez zanurzenie
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 14 lutego 2017, 22:25

A mnie interesuje pogląd pedobaptystów. Mniej więcej rozumiem ich nauczanie w tym temacie, ale chciałabym w końcu sama dotrzeć do prawdy. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 14 lutego 2017, 23:00

Niestety jestem zagorzałym kredobaptystą :)

Nie wiem czy mamy tutaj już pedobaptystów, ale dla tych którzy się nie orientują przypomnę że Ewangeliczni Protestanci to kredobaptyści, a Ewangelicy to pedobaptyści.

Jest oczywiście kilka wyjątków od reguły. A cześć wspólnot Ewangelickich dopuszcza ponowny chrzest dla młodzieży i dorosłych ochrzczonych jako niemowlęta w Kościele Katolickim, bądź Ewangelickim.

Ewangeliczni Protestanci nie uznają chrztu niemowląt i małych dzieci.

Chrzest na wyznanie wiary, dobrowolny, świadomy i poprzez pełne zanurzenie jest tym w pełni biblijnym.
Samolub
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 15 lutego 2017, 09:28

Wiesz co, jak biorę pod uwagę całe rodziny chrześcijańskie, gdzie dzieci wychowywane są w wierze od początku, to już nie jestem taka pewna.
Ochrzcić się mogą osoby, które tak naprawdę nie wierzą. Zbory z pewnością składają się z osób, które są pod Łaską i osób, które nie są zbawione, a są po chrzcie. Może tego nie widać, bo w Polsce kościoły liczą mało członków, ale patrząc np. na społeczności w Stanach Zjednoczonych, to liczą one po kilka tysięcy osób. Jeśli chrzest miałby być jako znak włączenia do Przymierza Chrystusowego, to dlaczego moje dziecko nie miałoby w Nim również być? Już z samego faktu, że ja jestem wierząca, ono jest w jakimś stopniu święte (1 Kor 7:14). Czy jest zbawione, tego nie wiem, ale ma wielkie błogosławieństwo, że może uczestniczyć w Chrystusowej społeczności.
Nie bierzcie tego jako moje pewne zdanie, raczej to są rozmyślania nad tematem i chętnie podejmę merytoryczną dyskusję. :)
Nie interesują mnie aspekty techniczne i organizacyjne, czy ktoś jest ewangelikiem czy ewangelicznym protestantem, to są tylko nazwy. Może są pomocne, bo łatwiej jest rozróżnić poszczególne wyznania (choć przecież co do zasady są takie same :P), ale wciąż to tylko nazwy. Skupmy się na Biblii i też troszkę na historii chrześcijaństwa.
Tak w ogóle to w książce "Historia Kościoła" Northa wyczytałam, że był taki okres w pierwszych wiekach, że ze chrztem zwlekano do samego końca, najlepiej tuż przed śmiercią. :shock: Mieli inne rozumienie sensu chrztu - na przebaczenie grzechów. Jak będę w domu, to poszukam, bo mogłam coś troszkę pokręcić jak to ja :D
Obrazek

Matitiasz (Gedeon)

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 15 lutego 2017, 10:08

Samolub pisze:
14 lutego 2017, 23:00
Chrzest na wyznanie wiary, dobrowolny, świadomy i poprzez pełne zanurzenie jest tym w pełni biblijnym.
Ja także uważam, ze chrzest biblijny powinien być dobrowolny, świadomy i przez całkowite zanurzenie. Na to wskazuje Biblia.

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Postautor: kierunkowskaz » 15 lutego 2017, 12:42

Nie zawsze chrzest, nawet i w wieku świadomym łączy się z "narodzeniem z góry". Chrzest czyni nas chrześcijanami i włącza w Ciało Chrystusa, ale jest przecież dopiero początkiem tej drogi, sam moment nawrócenia, czyli przyjęcia prawdy zbawienia jest ważniejszy. Chrzest to początek, nie każdy ochrzczony, bez różnicy czy w wieku świadomym czy też nie, nie gwarantuje nam zbawienia. Kiedyś usłyszałem odnośnie chrztu ciekawe zdanie, przenośnię która zapadła mi w pamięć, to było coś w stylu. Chrzest to zanurzenie w wodzie, która nas zakrywa, i wydobycie z niej.
Te dwie części pokazują że chrzest polega na uśmierceniu starego Adama, zatopienie go w męce i krwi Chrystusa, a następnie zaś na powstaniu nowego człowieka. Jedno i drugie powinno się dziać w nas przez całe życie bo życie chrześcijanina nie jest niczym
innym, jak codziennym chrztem raz rozpoczętym i ciągle trwającym.

Awatar użytkownika
ChangedMan

Postautor: ChangedMan » 15 lutego 2017, 13:22

Dokładnie to musi być "pragnienie " . Mój chrzest miał miejsce w maju zeszłego roku po paru miesiącach od duchowego nowonarodzenia i to było właśnie ogromne wewnętrzne pragnienie aby go przyjąć.

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 15 lutego 2017, 13:45

Super wszyscy się tutaj zgadzamy w jednym że Nowo Narodzenie nie jest tym samym co chrzest.

Pisze o tym od zawsze, że Nowo Narodzenie może nastąpić przed, w trakcie czy po chrzcie.

Chrzest uznaje publicznym wyznaniem wiary przed ludźmi oraz wspólnotą.

ChangeMam Twoje Nowo Narodzenie bylo przed chrztem, moje po! A jeden z łotrów doznał łaski przybity na krzyżu, nie mógł się wtedy ochrzcić, nie bylo czasu ani sposobności.

Jezus powiedział, kto się nie Narodzi na Nowo nie ujrzy Królestwa Niebieskiego. Z Duch i wody, lecz woda oznacza tu wodę żywą (słowo) naszego Pana!

Chrzest nie jest wymagany do zbawienia i nie jest tożsamy na sztywno z Nowo Narodzeniem. Chodzi o naśladowanie naszego Nauczyciela oraz świadectwo.

Niektórzy jednak myślą że skoro łaska jest z uczynków to popadne w nieprawośc, albo chrzest nie jest niezbędny to ludzie przestaną się chrzcić. To jest wlasnie myślenie starego człowieka który pragnie zasłużyć na zbawienie ale z siebie sam czynić dobrze nie potrafi.
Samolub

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ChangedMan

Postautor: ChangedMan » 15 lutego 2017, 14:04

Masz rację Samolubie moje nowonarodzenie nastąpiło przed chrztem, zmierzam tylko do tego że chrzest był moim pragnieniem a nie tylko po to aby się "ochrzcić" Było to moje publiczne wyznanie wiary i niesamowita radość:)

Wróć do „Życie chrześcijańskie w Chrystusie”