Chrzest biblijny

Rozmowy o wierze
Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Re: Chrzest biblijny

Postautor: Samolub » 02 marca 2017, 15:36

n.ellie pisze:
02 marca 2017, 08:40
Ja papier na chrzest mam. ;)
To Cię świety Piotr przepuści na bramkach :? :shock: :roll: nie zapomnij zabrać ze sobą.
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 03 marca 2017, 09:04

Samolub pisze:
02 marca 2017, 15:36

To Cię świety Piotr przepuści na bramkach :? :shock: :roll: nie zapomnij zabrać ze sobą.
Hihihih :lol: mam wejściówkę ;) 8-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 03 marca 2017, 09:22

Masz drukarke, masz painta to i papiery masz 😜
Samolub
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Szymon

Postautor: Szymon » 03 marca 2017, 19:40

Oczywiście , że chrzest nie zbawia ale jest naturalną konsekwencją nawrócenia i nowozrodzenia - to akt posłuszeństwa wobec Boga .
Chrzest nie jest pozbyciem się cielesnego brudu, ale przymierzem dobrego sumienia z Bogiem. A więc chrzest nie usuwa grzechu w ciele/tendencji do grzeszenia – tego, co szatan wykorzystuje, aby nas kusić. Ale kiedy dajemy się ochrzcić, składamy przez to świadectwo przed Bogiem i ludźmi, że odkładamy „starego człowieka” i odtąd chcemy prowadzić nowe życie. To znaczy, że przez chrzest zawieramy umowę z Bogiem, że odtąd chcemy żyć dla Niego, czynić Jego wolę, a nie chcemy dłużej żyć według własnej woli.
O tym mówi 1 Piotra 3,18-22
Kto nie dźwiga krzyża swojego, a idzie za mną, nie może być uczniem moim - Łukasza 14,27

Awatar użytkownika
Katol

Postautor: Katol » 04 marca 2017, 13:14

19 W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu,
20 niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz
10, zostało uratowanych przez wodę.
21 Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Ale cytat właśnie mówi, że to woda chrztu ratuje, czyli zbawia.
Dziecko Maryi; Dwudziesty Piąty;

Awatar użytkownika
Szymon

Postautor: Szymon » 04 marca 2017, 23:07

Woda jest obrazem sądu nad grzechem. Przez chrzest - grzech w ciele/zdolność do czynienia grzechu/pokusy zostaje poddany takiemu samemu sądowi, który przyszedł nad bezbożnymi za dni Noego. Zostaliśmy wzbudzeni z Chrystusem i otrzymaliśmy Ducha Świętego, żebyśmy mogli żyć w arce, którą jest Chrystus. Za dni Noego uratowani zostali tylko ci, którzy weszli do arki – wszyscy, którzy zostali poza nią – jak przyszedł potop-poginęli/zostali osądzeni. Dzisiaj ci wszyscy, którzy znajdą schronienie w Jezusie – zostaną ocaleni również. Wszystko co cielesne musi umrzeć – musi zostać osądzone. Apostoł Paweł pisze : ,, Jeśli bowiem według ciała żyjecie, umrzecie; ale jeśli Duchem sprawy ciała umartwiacie, żyć będziecie. Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.” ( Rzymian 8,13-14)

W środowisku ewangelicznych chrześcijan praktykuje się chrzest dla wierzących, dorosłych ludzi, to znaczy, że ci, którzy dają się ochrzcić muszą wierzyć w Jezusa Chrystusa i muszą być świadomi tego, co czynią. Wierzący człowiek ma jeszcze „stare życie”( zbawiony jest jego duch ale ma na początku drogi z Chrystusem ,,stare ciało" ) , które chce odłożyć, żeby móc prowadzić nowe życie - takie życie, w którym Duch przejmie pełną kontrolę nad jego ludzką/cielesną/grzeszną wolą . Dziecko nie ma „starego życia”, które może świadomie odłożyć, ani też nie ma takiej świadomości, żeby mogło zawrzeć przymierze z Bogiem według swojego sumienia. Według słów Jezusa - dzieci należą do Królestwa Niebieskiego i tak, jak Jezus czynił, postępuje się również w zborach ewangelicznych – błogosławi się dzieci osobnym aktem.
Chrzest oznacza powstanie z Chrystusem i rozpoczęcie nowego życia. Warunkiem dla przyjęcia chrztu jest to, żeby dorosły człowiek otrzymał wiarę, bo sumienie wierzącego człowieka doprowadzi do chrztu dorosłego.
Kto nie dźwiga krzyża swojego, a idzie za mną, nie może być uczniem moim - Łukasza 14,27

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator

Postautor: Samolub » 05 marca 2017, 05:10

Szymon jako credo-baptysta się z Tobą całkowicie zgadzam.

Fajnie gdybyś mógł rozwinąć również swoje przemyślenia odnośnie tych słów Jezusa, że dzieci należą do Królestwa Niebieskiego na ziemi.

Czy według Ciebie Szymonie woda (chrzest) chroni człowieka przed skutkiem dotychczasowych grzechów w życiu doczesnym?
Samolub

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Szymon

Postautor: Szymon » 05 marca 2017, 19:04

Nie wiem , czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie ale myślę , że chodzi Ci o grzechy popełnione już po chrzcie.
Postaram się to wytłumaczyć, aczkolwiek będzie to wymagało pewnego wstępu, żeby dobrze zrozumieć zagadnienie i aby wyciągnąć prawidłowe wnioski .
Otóż chrzest jest symbolicznym aktem, dzięki któremu chrześcijanin jest zanurzany w wodzie. Obrazuje to koniec starego i początek nowego sposobu życia.
Dla odmiany , w Starym Przymierzu chrzest był po to, by otrzymać przebaczenie grzechów: „Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.” ( Mateusza 3,11) Natomiast w Nowym Przymierzu, dzięki śmierci Jezusa na krzyżu, chrzest jest czymś więcej, niż tylko odpuszczeniem grzechów – jest to przymierze zawarte z Bogiem, by prowadzić życie ucznia – o tym niestety wielu chrześcijan zapomina : przyjmują chrzest, bo tego żąda od nich zbór lub po prostu wiążą go ze zbawieniem .
Tak jak w Starym Testamencie wody potopu oczyściły ziemię z wszelkiego zła, tak również w Nowym Przymierzu chrzest symbolizuje koniec życia dla samego siebie i własnej woli, a początek nowego życia, w którym pełnię wolę Bożą.
Osoba, która nawróciła się i chce uwolnić się od swoich bieżących grzechów, powinna zostać ochrzczona . Kto oddał swoje życie Bogu i chce naśladować Jezusa oraz pragnie być posłusznym woli Bożej i chce prowadzić nowe życie – jest dobrym kandydatem, by zostać ochrzczonym.
Tak jak Żydzi kiedyś, tak również dzisiaj wielu ludzi smuci się z powodu swojej przeszłości i żałuje popełnionych grzechów. Tęsknią za tym, by prowadzić życie miłe Bogu. Chociaż do takiej decyzji trzeba dojrzeć, to właśnie nastawienie serca jest tym głównym kryterium, które decyduje o tym, kiedy mamy się ochrzcić – obojętnie w jakim wieku.
Chociaż chrześcijaństwo to ukryte, wewnętrzne życie z Bogiem, chrzest jest zewnętrznym aktem - potwierdzeniem naszego pragnienia i tęsknoty za tym, by naśladować Jezusa na tej wewnętrznej, duchowej drodze.
Apostoł Paweł wyjaśnia, w jaki sposób mamy prowadzić to nowe życie: „Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni? Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili.” ( Rzymian 6,3-4)
Ta „śmierć”, o której wspomina Apostoł Paweł, jest śmiercią mojego starego życia. Pragnę zakończyć z tym, aby postępować według mojej grzesznej, ludzkiej natury, moich złych skłonności i rozpocząć „nowe życie” w posłuszeństwie Bożym prawom i przykazaniom – to jest moja praca wspierana przez Ducha Bożego i Bożą łaskę
Chrzest nie uwalnia nas od pokuszeń, lecz możemy – jak pisze autor Listu do Hebrajczyków – zwyciężać w pokuszeniach tak, jak to czynił Jezus: „Nie mamy bowiem arcykapłana, który by nie mógł współczuć ze słabościami naszymi, lecz doświadczonego we wszystkim, podobnie jak my, z wyjątkiem grzechu. Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze.” ( Hebrajczyków 4,15-16)
Przez resztę naszego życia możemy postępować według woli Bożej tak, jak to czynił Jezus: „Toteż przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił; nie upodobałeś sobie w całopaleniach i ofiarach za grzechy. Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi.” ( Hebrajczyków 10, 5-7)
Kiedy z chrztu czerpiemy tylko pewność przebaczonych grzechów przeszłych , to zatrzymujemy się na poziomie chrztu Jana a jeżeli uważamy, że dzięki temu mamy też automatycznie przebaczone wszystkie grzechy teraźniejsze i przyszłe – jak niektórzy twierdzą – to jesteśmy w wielkim błędzie i zwiedzeniu . Bóg daje nam łaskę, która przebacza nam grzechy przeszłe ale grzechy świadome , czynione już po chrzcie podlegają już zupełnie innym uwarunkowaniom . Bóg nie ma w zamiarze ciągłego przebaczania naszych świadomych występków po chrzcie , chociaż niektórzy powołują się na tekst z 1 Jana 1,9 ale to nie może być wyrywane z kontekstu a oni tak robią . To może stać się furtką do ciągłego tłumaczenia swoich grzechów wszechobecną łaską a w konsekwencji możemy być podciągnięci pod osąd z Judy 3-5 .

Temat obszerny ale nie chcę zbytnio się rozpisywać w tym poście, żeby tematu nie spalić na początku :cry:
Podsumuję : za świadome grzechy popełnione po chrzcie ponosimy pełne konsekwencje ( chrzest nas nie uchroni ) a wyjściem z sytuacji jest ratowanie się mówieniem stanowczego ,,NIE” dla pokus , pochodzących z naszego ciała ale tego we własnej mocy nie uczynimy – to czyni dla nas Jezus z łaski , kiedy Go poprosimy w każdej pojedynczej sytuacji i jest to bój ale może zakończyć się naszym zwycięstwem ( Hebrajczyków 4,15-16)
Tam jest napisane o ,,łasce ku pomocy w stosownej porze " - przeczytajcie sobie ( Jakuba 1, 12-16) i zdecydujcie sami , kiedy jest ta ,,stosowna pora "

Awatar użytkownika
Simon

Postautor: Simon » 12 marca 2017, 05:50

Matitiasz (Gedeon) pisze:
14 lutego 2017, 10:52
Jaki chrzest uważacie za biblijny - przez całkowite zanurzenie, czy polanie głowy wodą?
Słowo "baptizo" używane w Nowym Testamencie może znaczyć zarówno "zanurzenie" jak i "obmycie" a nawet "pokropienie" ponieważ i w tych znaczeniach bywa w Piśmie używane, dlatego i chrzest przez zanurzenie i przez polanie jest dozwolony.Zresztą w najstarszym pozabiblijnym dokumencie "Didache" (datowanym na lata 60-90) czytamy "Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego w wodzie żywej. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."

Tak samo w dziele "Męczeństwo św.Perpetuy i Felicyty" (polecam wszystkim przeczytać ) czytamy że Perpetua (203) została ochrzczona w więzieniu przez polanie wodą.Również Cyprian (zm. 258) pisze że :"Nie powinno nikogo dziwić, że chorzy przez pokropienie lub polanie (wodą) otrzymują łaskę Pana, skoro Pismo święte oświadcza i mówi przez proroka Ezechiela: 'I pokropię was wodą czystą i będziecie oczyszczeni..." Z tego wynika, że i pokropienie wodą sprawia to samo, co zbawienna kąpiel." W całym chrześcijaństwie przez ponad półtora tysiąca lat panowała zgoda co do ważności chrztu przez polanie wodą (bez wykluczania chrztu przez zanurzenie). Dopiero w XVI wieku anabaptyści zakwestionowali tę prawdę, propagując chrzest jedynie przez zanurzenie.

Awatar użytkownika
Szymon

Postautor: Szymon » 12 marca 2017, 09:32

Pytanie było o chrzest biblijny a nie co o chrzcie sądzi Didache lub autor "Męczeństwa św.Perpetuy i Felicyty" - nie przeczytałeś go ze zrozumieniem , stąd to nieporozumienie chyba

Wróć do „Życie chrześcijańskie w Chrystusie”