Czy powinnością każdego Chrześcijanina jest udzielanie się poprzez ewangelizację lub niesienie pomocy na misjach?

Rozmowy o wierze
Awatar użytkownika
Alex87
Nowonarodzony/a: Tak

Czy powinnością każdego Chrześcijanina jest udzielanie się poprzez ewangelizację lub niesienie pomocy na misjach?

Postautor: Alex87 » 12 lutego 2017, 20:26

Do dziś bardzo dziwi mnie, a wręcz smuci, że tak wielu Chrześcijan nie podejmuje się misjii ewangelizacyjnej ani pomocowej.

Co gorsza wiele ze wspólnot- w tym też protestanckich skutecznie zniechęca, a nawet przeszkadza odmawiając takiej działalności. Już nie wspominając o złym nauczaniu.

Czy dobrze się dzieje? :cry:
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2017, 00:35 przez Samolub, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Tytuł tematu poprawiony

berecik

Re: Czy obowiązkiem każdego prawdziwego Chrześcijanina jest powołanie do misjii pomocowej lub ewangelizacyjnej?

Postautor: berecik » 12 lutego 2017, 20:44

Nic nie jest doskonałe, ani nikt. Każdy jest na jakimś etapie, w jakimś miejscu, mam tu oczywiście na myśli współrzędne duchowe.
Ja na pierwszym miejscu wcale nie stawiam ewangelizacji, ale postulaty, które ewangelia niesie. A widzę, że nie trzeba być chrześcijaninem, by je realizować.
Bardzo lubię rozmawiać o Słowie, Panu, wszystkich tych historiach, ale jak powiadam nie ten, który mówi, ale czyni…
Tzn. Alex, jakiej jesteś narodowości, bo piszesz jak Polak?

Awatar użytkownika
kierunkowskaz
Moderator

Re: Czy obowiązkiem każdego prawdziwego Chrześcijanina jest powołanie do misjii pomocowej lub ewangelizacyjnej?

Postautor: kierunkowskaz » 12 lutego 2017, 21:06

Chrześcijaństwo same ze swojej natury jest misyjne i każdego dnia musimy dawać przede wszystkim świadectwo naszym życiem ;) Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że gdy starałem się być "misyjny na siłę", i starać się budować kogoś obraz protestantyzmu jako zaprzeczenie katolicyzmu - to to nie wychodziło. Będąc jednak blisko Boga, "dostałem" nie raz okazję do ewangelizacji w najbardziej nieoczekiwanym momencie, i faktycznie wydało to plon. Problem w tym, że niektórzy wierzący nie mają w sobie tyle siły, odwagi etc. że nawet gdy dostaną taką szansę od Pana, nie podejmują ryzyka.

Matitiasz (Gedeon)

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 13 lutego 2017, 08:29

Ja na początek chciałbym zapytać co to jest misja pomocowa?

Awatar użytkownika
Samolub
Administrator
Nowonarodzony/a: Tak

Postautor: Samolub » 13 lutego 2017, 09:50

Zapewne chodzi o zorganizowaną pomoc z ramienia wspólnoty. Bo ewangelizację czy pomoc można organizować samemu.

Niektóre wspólnoty są opieszałe, inne wygodnickie, a w jeszcze innych są pewne czynności zarezerwowane dla "kasty" innowacyjność czy własna inicjatywa nie tylko może nie uzyskiwać wsparcia, może być wręcz niepożądana bądź uznana za zagrożenie.

Takie wspólnoty nazywam dysfunkcyjnymi.
Samolub
Ewangelizator i Treser Kotów
Poszukujemy osób chcących wziąść udział w tworzeniu radia. Zainteresowani priv z tagiem [RADIO]

Obrazek Obrazek

Guns, Drums & Steel - King's Court
Guns, Drums & Steel - Main Theme
Guns, Drums & Steel - The Stage is Set

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 13 lutego 2017, 10:25

Moim zdaniem chrześcijanin daje świadectwo Prawdzie przede wszystkim swoim postępowaniem. Jesteśmy tylko ludźmi i nie rozerwiemy się na wszystkie strony świata, by każdemu pomóc. Każdy z nas ma inne dary, talenty i inne powołanie. Jeden zaprowadzi do Boga "tylko" swoją rodzinę, inny wyjedzie na misję na Bliski Wschód.
Nie mniej jednak chrześcijanie powinni być otwarci dla i na innych ludzi. :)
Co do taki zorganizowanych akcji to jednak każdy zbór powinien na jakimś poziomie działać, mniejszym lub większym. . Na swoim podwórku widzę, że źle nie jest.
Obrazek

Matitiasz (Gedeon)

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 13 lutego 2017, 12:43

n.ellie pisze:Moim zdaniem chrześcijanin daje świadectwo Prawdzie przede wszystkim swoim postępowaniem
Chrześcijanin powinien być naśladowcą Chrystusa. Czy on ograniczał się tylko do dobrego postępowania?

'On zaś rzekł do nich: Muszę i w innych miastach zwiastować dobrą nowinę o Królestwie Bożym, gdyż na to zostałem posłany" (Łk. 4:43).

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 13 lutego 2017, 13:07

Matitiasz pisze:
13 lutego 2017, 12:43
Chrześcijanin powinien być naśladowcą Chrystusa. Czy on ograniczał się tylko do dobrego postępowania?

'On zaś rzekł do nich: Muszę i w innych miastach zwiastować dobrą nowinę o Królestwie Bożym, gdyż na to zostałem posłany" (Łk. 4:43).
Oczywiście, że Jezus nauczał, Apostołowie nauczali itd. Jednak czy ewangelizacja "na siłę" ma sens? Mamy chodzić jak Świadkowie Jehowy po domach? Nie lepiej najpierw rozeznać się w swoim powołaniu?
A Bóg ustanowił w kościele najpierw apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, następnie moc czynienia cudów, potem dary uzdrawiania, niesienia pomocy, kierowania, różne języki. Czy wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokami? Czy wszyscy nauczycielami? Czy wszyscy mają moc czynienia cudów? (1 Kor 12:28-29)

Nie przeczę, że trzeba głosić Słowo Boże, ale podkreślam fakt, że "na siłę" się nic nie da i z tym Słowem muszą iść czyny. Nie jestem zwolenniczką tezy, że każdy chrześcijanin ma nie wiadomo jak wielkie projekty realizować, nie wiadomo jak daleko iść w świat z Dobrą Nowiną. Może robić to doskonale na swoim podwórku, w miejscu pracy, na studiach, wśród znajomych. Jeśli ktoś ma powołanie, by jechać na misję czy stworzyć przedsięwzięcie wielkości znanych akcji charytatywnych itp. to chwała Panu!
Ja np. pewnie czuję się działając poprzez platformy społecznościowe i tu się realizuję. Jeśli Bóg powoła mnie do czegoś innego - pójdę za Jego głosem.

Jeszcze jeden cytat, który wg mnie pasuje tu doskonale: Podobnie wy, żony, bądźcie uległe mężom swoim, aby, jeśli nawet niektórzy nie są posłuszni Słowu, dzięki postępowaniu kobiet, bez słowa zostali pozyskani,( 1 P 3:1)
Obrazek

Matitiasz (Gedeon)

Postautor: Matitiasz (Gedeon) » 13 lutego 2017, 13:12

n.ellieNie pisze: przeczę, że trzeba głosić Słowo Boże, ale podkreślam fakt, że "na siłę" się nic nie da i z tym Słowem muszą iść czyny.
Nie bardzo rozumiem co znaczy określenie "na siłę".

Awatar użytkownika
n.ellie

Postautor: n.ellie » 13 lutego 2017, 13:25

Matitiasz pisze:
13 lutego 2017, 13:12
Nie bardzo rozumiem co znaczy określenie "na siłę".
Np. robić coś bez przekonania.
A jak Ty widzisz ewangelizację?
Obrazek

Wróć do „Życie chrześcijańskie w Chrystusie”